UCZELNIA:

Ministerstwo znów wykłada fundusze na uczelnię. Pora na remont akademików

Po 800 tysięcy złotych na remont akademików „Piast” i „Ziemowit” otrzyma Uniwersytet Zielonogórski od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Domy studenckie będą dostosowane do warunków przeciwpożarowych.

Akademiki przy ulicy Podgórnej to obiekty sprzed 50 lat. Ich stan techniczny wskazuje, że remonty są konieczne. Dlatego uczelnia przygotowała już dokumentację projektową, a niebawem rozpisze przetarg.

Roboty budowlane będą dotyczyły przebudowy klatek schodowych, wymiany okien, drzwi, odpowiednich systemów oddymiania, sygnalizacji przeciwpożarowej. Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo studentów.Katarzyna Łasińska, kanclerz Uniwersytetu Zielonogórskiego

Kanclerz UZ zapewnia, że uczelnia postara się przeprowadzić remonty w trakcie wakacji, aby nie zakłócać spokoju studentów.

Symboliczny czek dla uczelni w imieniu ministra nauki i szkolnictwa wyższego, Jarosława Gowina, przekazali Helena Hatka i Mirosław Zelisko, przedstawiciele partii Porozumienie.

Będziemy dalej wspierali Uniwersytet Zielonogórski i dążyli do tego, żeby jak najwięcej pieniędzy tutaj trafiało, chociaż środki, które przywiózł tutaj premier Gowin, wymagają dużej aktywności ze strony uczelni. W sensie takim, że trzeba napisać projekty. Mam nadzieję, że jeszcze częściej będziemy mogli przekazywać takie czeki.Helena Hatka

Jak zauważa prof. Wojciech Strzyżewski, prorektor ds. studenckich Uniwersytetu Zielonogórskiego, remont akademików poprawi standard mieszkaniowy studentów. Skłoni ich również do tego, aby zostali w województwie lubuskim.

Największą troską w naszym regionie jest to, żeby nasza młodzież – absolwenci, studenci, maturzyści – chcieli podejmować w jak największej liczbie studia na uniwersytecie. Co więcej, już kończąc te studia – żeby chcieli zostać w naszym regionie. To jest następny krok, do którego powinniśmy się przygotować. Trzeba intensywnie współpracować, bo tych zadań jest bardzo dużo.prof. Wojciech Strzyżewski

Ponadto Uniwersytet planuje przebudować akademik „Rzepicha”, aby stworzyć w nim dwupokojowe segmenty z aneksami kuchennymi i łazienką. Ta inwestycja będzie kosztować ponad 5 milionów złotych.

Remonty nie wpłyną znacząco na liczbę miejsc w akademikach. W „Piaście” i „Ziemowicie” pozostaną bez zmian, z kolei w „Rzepisze” z dotychczasowych 280 miejsc zostanie 180.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

Tagi
Zobacz więcej
Back to top button
Close
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: