UCZELNIA:ZIELONA GÓRA:

Mecz, bieg, wykłady, a to wszystko w jeden dzień! Lubuski Dzień Onkologii

W województwie lubuskim brakowało takiego wydarzenia – mówi o Lubuskim Dniu Onkologii Jakub Szczepański, student kierunku lekarskiego w Collegium Medicum UZ. Koło naukowe, którego jest przewodniczącym, współorganizuje całą akcję.

Lubuski Dzień Onkologii będzie nakłaniał do poszerzania wiedzy o nowotworach, ale również zapobiegania im. Będzie również promocją aktywności fizycznej.

W zeszłym roku zorganizowaliśmy Wielki Bieg „Pokonać raka”. Ta inicjatywa również będzie podczas I Lubuskiego Dnia Onkologii, ale będzie również mecz – urzędnicy i politycy kontra pracownicy Szpitala Uniwersyteckiego. Będą również otwarte dla wszystkich sesje wykładowe prowadzone przez naprawdę wybitnych ekspertów zajmujących się onkologią.Jakub Szczepański, przewodniczący Koła Naukowego Onkologii Klinicznej, Collegium Medicum UZ

A takich specjalistów jest wielu w samym Szpitalu Uniwersyteckim. Każdy z nich posiada wiedzę i doświadczenie w leczeniu nowotworów.

W Zielonej Górze jest prof. Daniel Kotrych, ortopeda zajmujący się nowotworami kości. Jest prof. Tomasz Huzarski, zajmujący się genetyką kliniczną. Jest prof. Dawid Murawa, znany w całej Polsce wybitny specjalista. Jest dr Marek Szwiec, ordynator oddziału onkologii klinicznej. To wszystko naprawdę buduje mocny trzon onkologii i myślę, że to jest też coś takiego, na co powinniśmy bardzo mocno stawiać w Lubuskiem.Jakub Szczepański

W Dniu Onkologii również studenci kierunku lekarskiego będą mówić o nowotworach i ich profilaktyce. Warto wiedzieć między innymi, że w Lubuskiem istnieją programy zapobiegania takim nowotworom, jak rak jelita grubego czy rak piersi.

W wydarzenie, poza kołem onkologii klinicznej, angażuje się Koło Naukowe Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej. Lubuski Dzień Onkologii odbędzie się 30 maja w Zielonej Górze. Więcej na ten temat – w poniższym wywiadzie.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00