UCZELNIA:

„Matematyka bez granic”. Zielonogórscy uczniowie wiodą prym

W bieżącej edycji konkursu w Polsce uczestniczyło 19 311 uczniów (736 klas) z 302 szkół, w tym 2 250 uczniów (95 klas) z 48 szkół w Regionie Lubusko-Zachodniopomorskim.

12 marca 2013 roku odbył się finał Międzynarodowego Konkursu Mathématiques sans Frontières Junior (Matematyka bez granic-Junior), w którym uczestniczyło 5 575 uczniów (254 klasy) z 81 szkół podstawowych (w tym 908 uczniów (43 klasy) z 18 szkół podstawowych w Regionie Lubusko-Zachodniopomorskim, zaś 14 marca 2013 roku odbył się finał Międzynarodowego Konkursu „Mathématiques sans Frontières” Senior (Matematyka bez granic-Senior), do którego przystąpiło 13 736  uczniów (482 klas) z 221 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w Polsce, w tym 1 342 uczniów (52 klasy) z 30 szkół w Regionie Lubusko-Zachodniopomorskim.

Konkurs ma dwudziestoczteroletnią tradycję. Pierwsza edycja została zorganizowana w roku 1989 przez grupę francuskich matematyków, przy wsparciu przez Akademię w Strasburgu, w której ma swoją siedzibę. Konkurs obejmuje swoim zasięgiem nie tylko kraje Europy Zachodniej, ale także inne kraje takie jak Austrię, Stany Zjednoczone, Meksyk. Obecnie uczestniczy w nim ponad 27 krajów świata.

W trakcie finału uczniowie rozwiązują, w zależności od kategorii wiekowej 10 lub 13 zadań (Senior), z czego pierwsze zadanie podane jest w językach obcych (angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim i hiszpańskim). Należy przetłumaczyć treść zadania i zapisać rozwiązanie w jednym z podanych języków obcych. Na tych samych zasadach odbywa się konkurs „Matematyka bez granic”-Junior. W trakcie jego finału uczniowie rozwiązują, w zależności od kategorii wiekowej, 8 lub 9 zadań.

Celem konkursu „Matematyka bez granic” jest zbliżenie między krajami i miastami Unii Europejskiej, szkołami publicznymi i niepublicznymi, matematyką i językami obcymi.

Konkurs ten ma za zadanie zwiększenie zainteresowania matematyką poprzez pokazanie jej zastosowań w życiu codziennym. Pozwala on na wykorzystanie własnej inicjatywy w rozwiązywaniu zadań oraz na rozwijaniu twórczej aktywności uczniów. Ponadto wyrabia on umiejętność pracy w zespole i zachęca do nauki języków obcych. Daje on również możliwość sprawdzenia swojej wiedzy oraz porównanie jej z wiedzą rówieśników z Europy oraz zachęca do pokonywania barier językowych w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami z krajów Unii Europejskiej.

Patronat honorowy nad Konkursem w Polsce sprawuje Polskie Towarzystwo Matematyczne, które poprzez działania Krajowego Komitetu Organizacyjnego Międzynarodowego Konkursu „Matematyka bez granic” (KKO MK „Mbg”) oraz przy współpracy władz oświatowych organizuje i propaguje idee tego konkursu w poszczególnych regionach kraju.

Program spotkania:

1. Powitanie gości. Przedstawienie wyników XXIV edycji Międzynarodowego Konkursu „Matematyka bez granic”.

2. Wystąpienia zaproszonych gości.

3. Wręczenie dyplomów i nagród laureatom Konkursu przez fundatorów.

4. Wykład Dylemat więźnia: zaufać partnerowi czy nie wygłosi dr inż. Łukasz Balbus (WMIiE UZ).

Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć na stronie www.mbg.uz.zgora.pl.

 

Autor: Damian Łobacz

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00