UCZELNIA:

Małe ciastko, a wiele wspomnień. Świat poznajemy także w kuchni!

Jakiś czas temu przybliżaliśmy Wam, czym jest kognitywistyka. Wracamy do tego tematu, ponieważ Koło Naukowe Literaturoznawstwa Kognitywnego prężnie się rozwija. Na cyklicznych spotkaniach pokaże nauki o poznaniu od ogółu do szczegółu. Mowa będzie nawet o jedzeniu, które przywołuje wspomnienia!

Pierwsze referaty wygłoszą dr Krystian Saja, opiekun koła i Oskar Wojtania, student III roku dziennikarstwa. Wykładowca wystąpi z tematem “Kognitywistyka nie taka straszna. Nauki o poznaniu a życie ludzkie”. Oskar Wojtania opowie natomiast o poznawczym, zmysłowym wymiarze jedzenia.

Jestem z zawodu kucharzem. Dlatego też taka tematyka się pojawiła. Zainteresowało mnie kilka rzeczy po zajęciach z panem doktorem. A mianowicie zastanawiałem się, dlaczego kiedy coś zjemy, potrafimy przywołać dalekie, najskrytsze wspomnienia. Tak mają wszyscy. Na przykład kiedy ja piję bawarkę, przypomina mi się, kiedy mama lub babcia dawały mi to do picia. Albo kiedy jadłem smażone pierożki, od razu przypominało mi się dzieciństwo. Przy tym konkretne miejsce, uczucia i emocje.<span class="su-quote-cite">Oskar Wojtania</span>

Kto skojarzył temat z magdalenkami i Marcelem Proustem, trafił w dziesiątkę. Cykl powieściowy “W poszukiwaniu straconego czasu” utwierdził Oskara w przekonaniu, że powinien przygotować wykład na taki temat.

Dla każdego zmysłowe jedzenie to inne danie. Każde łączy jednak jeden element – przywoływanie tego, co zachowało się w naszej pamięci.

Lubię bardzo dużo rzeczy, ale taki typowy przykład przywoływania wspomnień to chyba kruche ciastka, które zawsze robiła moja mama. Do dzisiaj uwielbiam te ciastka. Zawsze przypominają mi spędzone z nią chwile. Kiedy próbuję tych ciastek, przypominają mi się rozmowy przy nich, w trakcie ich robienia i przypomina mi się dzieciństwo. Te ciastka to całe moje dzieciństwo.<span class="su-quote-cite">dr Krystian Saja</span>

Kiedy i gdzie jeszcze mamy do czynienia z kognitywistyką w życiu ludzkim? Właściwie na każdym kroku. Nawet w momencie wywiadu radiowego.

W sytuacji radiowej kognitywistyka to to, że mówię do Państwa, że widzimy się w studiu radiowym, ale również to, że myślę nad tym, co mówię. Że analizujemy swoje słowa, wzajemnie się rozumiemy, odczuwamy zapachy, dyskomfort i komfort, w zależności od tego, jaką mamy sytuację. To wszystko jest sferą kognitywną, życiem i to wszystko na nasze życie wpływa. <span class="su-quote-cite">dr Krystian Saja</span>

Pierwsze spotkanie koła – 21 marca o 13:15 w auli C na kampusie B Uniwersytetu Zielonogórskiego. Szczegóły – jak na temat nauk o poznaniu przystało – poznacie w całej rozmowie.

Krystian Saja, Oskar Wojtania

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00