UCZELNIA:

Kudrycka: reforma szkolnictwa wesprze też dobre uczelnie niepubliczne

“Mamy świadomość, że nadchodzi niż demograficzny. Właśnie dlatego przygotowaliśmy reformę” – skomentowała minister. Jej zdaniem nowelizacja ustaw pomoże dobrym uczelniom prywatnym przetrwać trudniejsze czasy. Zapewniła, że już teraz dobre niepubliczne uczelnie dostają fundusze z budżetu.

“Chciałabym, żeby uczelnie niepubliczne dostrzegły, jak wiele środków dla nich płynie” – powiedziała Kudrycka. Stwierdziła, że jeszcze za kadencji tego rządu rozpoczęto finansowanie ze środków strukturalnych, preferujące dobre projekty, w tym również prowadzone przez uczelnie prywatne.

“Te wszystkie uczelnie niepubliczne, które myślą prorozwojowo i strategicznie, starają się poprawiać swoje programy dydaktyczne, poprawiać jakość prowadzonych badań i wzmacniać kadrę, otrzymują bardzo szerokie dofinansowanie z państwa, aby te trudne czasy przetrwały” – podkreśliła Kudrycka.

Minister wyjaśniła, że uczelnie niepubliczne prowadzące badania wysokiej jakości, otrzymują z budżetu państwa dotację statutową na realizację tych badań. Poza tym uczelnie, które prowadzą ciekawe projekty dydaktyczne lub badania, mogą je realizować np. w ramach programu kierunków zamawianych. Dodatkowo w ustawie o szkolnictwie wyższym zaproponowano, że prywatne szkoły wyższe, które budowały i stabilizowały kadrę i mają wielu profesorów czy adiunktów będą mogły otrzymać środki na realizację studiów doktoranckich.

Kudrycka mówiła też o bezrobociu wśród absolwentów szkół wyższych. Minister stwierdziła, że jest to efekt złej polityki, jaką prowadziły dotychczas uczelnie. Nastawiały się one bowiem na masowe kształcenie na kierunkach, po których trudno znaleźć pracę. “Pedagogika, politologia, a nawet dziennikarstwo produkują dużo absolwentów, na których nie ma zapotrzebowania” – stwierdziła Barbara Kudrycka. Poza tym, zdaniem minister, programy studiów nie uczą studentów, jak łatwo przystosowywać się do zawodów innych, niż te, których ściśle dotyczą studia.

“Dlatego wprowadziliśmy program kierunków zamawianych, który ma zmienić strukturę kształcenia” – powiedziała minister i przypomniała, że kierunkami zamawianymi są takie, na jakie jest zapotrzebowanie pracodawców. Kudrycka stwierdziła, że efekty kierunków zamawianych są znakomite: “wśród pięciu uczelni najbardziej obleganych przez maturzystów w tym roku akademickim mieliśmy cztery politechniki i jeden uniwersytet. 2 lata temu było odwrotnie. Jeśli spojrzymy na to z punktu widzenia zainteresowania maturzystów kierunkami ścisłymi i technicznymi, to wydaje się, że to jest naprawdę duży sukces” – skomentowała minister.

Autor: Źródło: PAP Nauka w Polsce

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00