UCZELNIA:

Kosmiczny rentgen prof. Janusza Gila

Wiele obiektów we Wszechświecie emituje promieniowanie rentgenowskie, które niestety nie dociera na powierzchnię Ziemi, gdyż jest pochłaniane w atmosferze. Aby prześwietlać Wszechświat trzeba wynosić aparaty rentgenowskie na orbitę okołoziemską. Jednym z takich kosmicznych instrumentów rentgenowskich jest należący do międzynarodowego konsorcjum ESA (Europejska Agencja Kosmiczna) satelitarne obserwatorium rentgenowskie XMM-Newton. Zespoły naukowe mogą uzyskać czas obserwacyjny w drodze konkursu oceniającego jakość i wartość dla nauki ich projektów obserwacyjnych. Zwykle tylko 1 na 6 projektów uzyskuje dostęp do instrumentu.

Międzynarodowy zespół (Polska, Niemcy, USA, Indie) pod kierunkiem prof. Janusza Gila z Uniwersytetu Zielonogórskiego uzyskał właśnie w prestiżowym konkursie grant na 36 godzin obserwacji. Teleskopy obserwatorium XMM-Newton będą skierowane przez 6 dni po 6 godzin na pulsara znajdującego się w odległości ponad 1000 lat świetlnych od Ziemi. Naszym szczególnym zainteresowaniem cieszy się gorąca plama wielkości ronda PCK nagrzana do temperatury miliona stopni. Mimo dzielącej nas odległości zamierzamy to zjawisko zbadać w szczegółach.

Pulsar będzie obserwowany jednocześnie przez Xmm-Newton w rentgenach i radiowo przez największe obserwatorium Giant Metrewave Radio Telescope w Pune w Indiach.
Autor: ph

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00