>AUDYCJE 96 FM:UCZELNIA:ZIELONA GÓRA:

Koło Naukowe “PRISON” UZ. Dać drugą szansę [Kwadrans Akademicki]

W 2020 r. Penitencjarne Koło Naukowe „Prison” UZ obchodziło okrągły jubileusz 10-lecia swojej działalności. Niestety z powodu pandemii koronawirusa świętowanie trzeba było odłożyć na później, choć trzeba przyznać jest się czym chwalić. Jak podkreśla dr hab. Barbara Toroń – Fórmanek, prof. UZ i kierownik Zakładu Resocjalizacji wszystkie osiągnięcia są zasługą studentów.

Nasze Koło Naukowe istnieje już dziesięć lat. Przez ten czas wykonaliśmy ogromną pracę. Muszę przyznać, że nie dokonalibyśmy tego wszystkiego bez zaangażowania samych studentów i dr Moniki Kaczmarczyk, która będąc moją studentką już na pierwszym roku studiów pomogła mi tworzyć struktury koła naukowego. “Prison” ma na celu wyposażyć studenta resocjalizacji w wiedzę naukową , ale przede wszystkim umożliwić kontakt z osobami osadzonymi w zakładach karnych, przebywających w odosobnieniu.

Studenci kierunku resocjalizacji na Wydziale Nauk Społecznych z ogromnym zaangażowaniem działają na rzecz „trudnych” środowisk społecznych. Odwiedzają Zakłady Karne i Areszty, gdzie prowadzą zajęcia arteterapii oraz Fundację Wzajemnej Pomocy ARKA dla osób bezdomnych.

W “Prison” organizujemy zajęcia terapeutyczne z elementami arteterapii dla osób zagrożonych wykluczeniem oraz bezdomnością z Fundacji Wzajemnej Pomocy ARKA w Chynowie.

Słowo „Prison” oznacza uwięziennienie, stan bardzo dobrego przystosowania się do warunków panujących w Zakładzie Karnym, połączony z lękiem przed życiem na wolności. Dzięki wspólnym inicjatywom podejmowanym przez studentów i dr hab. Barbarę Toroń – Fórmanek, prof. UZ, oraz pomocy władz samorządowych, są organizowane wyjścia osób przebywających w Zakładach Karnych do filharmonii, biblioteki czy teatru

Pracowaliśmy m. in. z francuskim reżyserem Januszem Mrozowskim, ale także z Lubuskim Teatrem i dyrektorem Robertem Czechowskim. Dzięki tej współpracy powstał spektakl teatralny pt.”Nikt nie byłby mną lepiej”. Sztuka opowiada o losach czterech kobiet z Zakładu Karnego w Krzywańcu.

Żacy ucząc wrażliwości na sztuki plastyczne, muzykę i teatr, swoim „podopiecznym” pokazują w jaki sposób mogą sobie radzić z agresją i złymi emocjami.

Więcej na temat działalności Penitencjarnego Koła Naukowego “PRISON” możecie posłuchać w programie “Kwadrans Akademicki”, który jest dostępny na radiowych portalach społecznościowych.

Program Kwadrans Akademicki w każdy czwartek po godzinie 14:00, na radiowej antenie 96fm i Facebooku Radia Index.

 

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: