UCZELNIA:

Jubileuszowy rok dla UZ. Świętować będą absolwenci jazzu i wychowania fizycznego

Uniwersytet Zielonogórski obchodzi w tym roku dwie ważne rocznice. Obie są związane z powołaniem kierunków studiów. Jest to 15-lecie jazzu i muzyki estradowej i 20-lecie wychowania fizycznego.

W tym roku mija 20 lat od utworzenia na uczelni Katedry Wychowania Fizycznego. Początkowo jednostka ta działała w strukturach Wydziału Nauk Pedagogicznych i Społecznych. Powstała ze względu na tradycję sportu akademickiego, kształcenia studentów w zakresie wychowania fizycznego oraz współpracy z miejskim środowiskiem sportowym. Dziś kierunek wychowanie fizyczne jest prowadzony w Katedrze Sportu i Promocji Zdrowia UZ.

Wychowanie fizyczne na Uniwersytecie Zielonogórskim ukończyło wielu utytułowanych obecnie sportowców. To m.in. mistrzyni Polski seniorów w skoku wzwyż, Michalina Kwaśniewska, tenisista Marcin Skrzynecki – mistrz paraolimpijski czy czterokrotni mistrzowie świata w rock and rollu akrobatycznym – Anna Miadzielec i Jacek Tarczyło.

Uroczystość 20-lecia kierunku wychowanie fizyczne odbędzie się w środę, 15 maja o godzinie 9:00 w rektoracie uniwersytetu. Planowane są wystąpienia władz uczelni oraz Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu oraz wręczenie medali i wyróżnień.

15 lat kończy natomiast kierunek jazz i muzyka estradowa. Jest jednym z kilkunastu kierunków w Polsce o podobnym profilu kształcenia. Jego studenci, absolwenci i wykładowcy mogą się poszczycić wieloma osiągnięciami artystycznymi. Wizytówką uczelni jest m.in. Big Band pod kierunkiem prof. Jerzego Szymaniuka, który miał okazję występować z muzykami znanymi w całej Polsce, np. podczas festiwalu Green Town of Jazz.

Big Band, a także wielu innych znakomitych wykonawców, wystąpi 21 maja o 19:00 w Filharmonii Zielonogórskiej. Okazją będzie wspomniany jubileusz. Koncert poprzedzą otwarte warsztaty wokalne gospel, prowadzone w Instytucie Muzyki przez Beatę Bednarz. Odbędą się 20 maja o godzinie 14:00 i 21 maja o 11:00 w Instytucie Muzyki przy ulicy prof. Szafrana.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: