LUBUSKIE:UCZELNIA:

Językowe świętowanie na Uniwersytecie

– Nasza polszczyzna nie jest językiem zagrożonym. Należy szczęśliwie do 25 największych języków świata, więc nie musimy się bać o jego byt. Ale za to powinniśmy myśleć o dbaniu o jego jakość i temu służą właśnie nasze obchody – tymi słowami przewodnicząca Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego prof. Anna Wojciechowska z Instytutu Filologii Polskiej UZ rozpoczęła obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego na UZ.

W Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego wzięło udział sześć szkół ponadgimnazjalnych, w tym trzy szkoły z Zielonej Góry oraz z Głogowa, Wolsztyna i Żagania. Instytut Filologii Polskiej przygotował dla uczestników Potyczki z polszczyzną, w których uczniowie zmagali się z 10 zadaniami, takimi jak: poprawne wstawianie przecinków w tekście, odgadywanie znaczenia imion słowiańskich czy uzupełnianie przysłów, których w języku polskim jest niemało i warto je znać.

Publiczność także miała możliwość zabawić się słowem i obrazem w konkursie Kości zostały rzucone, w którym należało wcielić się w rolę narratora i napisać opowiadanie na podstawie dziewięciu obrazków widocznych na kostkach, używając przy tym haseł Dzień Języka Ojczystego, Uniwersytet Zielonogórski oraz piękna polszczyzna.

– Dużo rzeczy robiliśmy na wyczucie, to znaczy pierwsza myśl była zawsze najlepsza. Trzeba się kierować intuicją. W końcu myślimy w języku polskim – opowiada Anna Biedka z Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Banacha w Żaganiu.

– Odbieramy takie akcje jako bardzo pozytywne. Nie możemy pozwolić, by poprawny język polski zanikł całkowicie. Tym bardziej że dużo słów przenika teraz z języka angielskiego – dodaje koleżanka Anny, Martyna Dobrowolska.

Obie uczennice należały do zwycięskiej drużyny. Drugie miejsce wywalczyli uczniowie z V Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kieślowskiego w Zielonej Górze, a trzecie miejsce zajęło I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kotarbińskiego w Zielonej Górze.

– W sposób lekki i przystępny chcemy pokazywać, że polszczyzna to jest nasze wspólne dobro, którym można się w pewien sposób cieszyć czy bawić, można je również podziwiać. Z różnej strony można patrzeć na nasze językowe archiwum – mówiła prof. Anna Wojciechowska, zachęcając także do wysłuchania wykładu otwartego prof. Małgorzaty Mikołajczak pt. Sowie zagadki. Jak czytać poezję Zbigniewa Herberta.

– Herbert zazwyczaj utożsamiany jest z poezją bardzo poważną. Z poetą, który mówi o śmierci, o wojnie, o sprawach wielkiej wagi, śmiertelnie wręcz poważnych. Czasem, myślę, warto żebyśmy spojrzeli na Herberta od troszkę innej strony – proponowała prelegentka.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego świętowaliśmy w Bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego po raz czwarty. Został on ustanowiony przez UNESCO dla upamiętnienia wydarzeń z Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Święto to przypomina ludziom na całym świecie, że każdy język jest skarbem naszej kultury i trzeba go chronić.

Weronika Słobodzian i Agnieszka Poźniak z I roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00