LUBUSKIE:UCZELNIA:ZIELONA GÓRA:

Jak zadbać o dziecięcą psychiatrię? Specjaliści z zagranicy rozmawiali na UZ

Opieka psychiatryczna nad dziećmi i młodzieżą w Polsce jest niedofinansowana. To jeden z problemów, który omawiali uczestnicy konferencji „Wyzwania psychiatrii dzieci i młodzieży w Europie”. Spotkanie w Zielonej Górze miało charakter międzynarodowy.

Na Uniwersytet Zielonogórski zostali zaproszeni goście z zagranicy. Chodziło o to, by poznać standardy opieki psychiatrycznej w innych krajach i wykorzystywać dobre przykłady.

Być może za granicą są rozwiązania, które moglibyśmy przejąć, a być może ktoś w innym kraju mógłby się dowiedzieć, co robimy u nas. Na pewno psychiatria jest w Polsce bardzo niedofinansowana, szczególnie psychiatria dzieci i młodzieży. To jest na poziomie około trzech, czterech razy mniej w stosunku do tego, jak inne kraje wydają pieniądze na psychiatrię dzieci i młodzieży, w stosunku do wszystkich funduszy przeznaczanych na ochronę zdrowia. Chcemy włączyć się do dyskusji, czerpać wiedzę i dzielić się własną wiedzę z wykładowcami, uczestnikami konferencji z zagranicy.Andrzej Żywień, dyrektor Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze

Gościem konferencji była m.in. dr Bernadka Dubicka, specjalistka z uniwersytetu w Manchesterze. Opowiedziała o opiece psychiatrycznej w Wielkiej Brytanii.

W Wielkiej Brytanii ludzie bardzo interesują się tym tematem. I rząd teraz się interesuje. Bardzo dużo dzieci musi mieć pomoc, ale wiemy, że tylko 25% dzieci, które mają problemy, tę pomoc dostaje. Trzeba o wiele więcej ludzi, którzy pracują w klinikach. I nie tylko tego trzeba, żeby każdy człowiek, który pracuje z dziećmi, lepiej rozumiał, jakie one mają problemy. Na przykład nauczyciele w szkołach muszą trochę więcej o tym wiedzieć.dr Bernadka Dubicka, dziekan Wydziału Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Royal College of Psychiatrists w Londynie

Spotkanie zorganizowało Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze. Placówka od lat zajmuje się leczeniem psychiatrycznym, głównie pacjentów z naszego regionu. Wspomaga też inne województwa. Może przyjąć do 80 osób.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: