UCZELNIA:

Jak się żyło w województwie zielonogórskim? Opowiedzą historycy, politolodzy i muzealnicy

„Ziemia Lubuska w latach 1950-1975” to tytuł konferencji, którą przygotowuje m.in. Instytut Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Tematem będzie gospodarka, wybory do Sejmu czy winiarstwo w naszym regionie.

Przedział czasowy konferencji – od lat 50. do połowy lat 70. XX wieku – odwołuje się do czasów istnienia województwa zielonogórskiego.

Tematyka oczywiście nie koncentruje się na Zielonej Górze. Wiemy, że sporo osób pochodzi generalnie z tego regionu. Myślę, że każdy, kto ma jakieś korzenie gubińskie, nowosolskie, gorzowskie, międzyrzeckie, spokojnie znajdzie coś dla siebie, jakąś cząstkę historii rodzinnego miasta. Oczywiście wszystkich zapraszamy. Pamiętajmy, że nie będzie to konferencja stricte naukowa, gdzie chodzi tylko o napisanie referatów i ich późniejszą publikacje. Mile widziane będą wszelkie dyskusje, uwagi, jakieś ciekawostki.prof. Radosław Domke, Instytut Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego

Prof. Domke opowie o reformie administracyjnej w latach 1973-1975. W jej wyniku doszło do zwiększenia liczby województw – aż do czterdziestu dziewięciu.

Chodzi o to, że nowa ekipa, czyli Edward Gierek i Piotr Jaroszewicz, obawiali się silnych wojewodów, silnych pierwszych sekretarzy. Póki ich było kilkunastu, stanowili oni poważną konkurencję. A w tym momencie podział i stworzenie 49 mniejszych jednostek automatycznie zmniejszało rolę „książąt udzielnych”, jak to się wtedy mówiło. To była najważniejsza przyczyna. Natomiast skutek był zdecydowanie pozytywny dla nas wszystkich. Dzięki tej reformie z lat 1973-1975 miał miejsce ogromny awans miast powiatowych na miasta wojewódzkie.prof. Radosław Domke

Konferencja „Ziemia Lubuska w latach 1950-1975” odbędzie się w środę o godzinie 10:00 w bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego. Poniżej – cała rozmowa z prof. Radosławem Domke, którą przeprowadziła Magdalena Faron.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X