UCZELNIA:

Jak oszczędzać energię? Naukowcy z UZ podpowiadają

– Zintegrowany system zmniejszenia eksploatacyjnej energochłonności budynków – to tytuł jednej z konferencji. Zdaniem Dziekana Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska przyszłość budownictwa to nie tylko termomodernizacja, ale także sięgnięcie po najnowocześniejsze technologie. – Należy szukać innych rozwiązań, źródeł niekonwencjonalnych ciepła np. ogniw fotowoltaicznych. Te zagadnienia są przedmiotem strategicznego programu, w skład którego wchodzi wiele zadań badawczych. Aż 3 z nich są realizowane na naszym wydziale – cieszył się prof. Marcinowski. Badania naukowców z Instytutu Budownictwa mają pokazać jak stawiać budynki, które zużywają jak najmniej energii.

Prof. Jakub Marcinowski wytłumaczył również dlaczego pomimo ocieplania budynków, wielu mieszkańców nie zauważa poprawy. – Bardzo często dzieje się tak, że wykonawca nie stosuje materiałów dobrej jakości, po to ażeby zaoszczędzić. Właściwy nadzór wydaje się konieczny ponieważ wszystkie etapy procesu budowlanego muszą być wykonane w sposób właściwy i kompletny. Niestety, jedyną możliwością jest weryfikacja za pomocą kamery termowizyjnej dopiero po zakończeniu inwestycji – dodał gość Radia Index.

Renowacja Budynków i Modernizacja Obszarów Zabudowanych – to hasło drugiej konferencji, która w ubiegłym tygodniu odbywała się na Uniwersytecie Zielonogórskim. – Problem rewitalizacji tych obiektów jest niezwykle aktualny, stąd pomysł zorganizowania tej konferencji. Spotkania odbywają się co 2 lata i ciągle wzbudzają ogromne zainteresowanie wśród naukowców z różnych dyscyplin naukowych w zakresie budownictwa – przypomniał dziekan WILiŚ.

Całość rozmowy z Dziekanem Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska znajdziecie poniżej.

Autor: Karol Tokarczyk

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00