AUDYCJE 96 FM:UCZELNIA:

Jak mówić żeby nas słuchano? [Kwadrans Akademicki]

Jak mówić żeby nas słuchano i rozumiano? – o to zapytaliśmy Małgorzatę Krawczyk, logopedę, która udziela rad w Centrum Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami (CWON) na Uniwersytecie Zielonogórskim. Okazuje się, że kilka wskazówek może pomóc nam w czasie wystąpień publicznych. To w jaki sposób się wypowiadamy pokazuje jakimi jesteśmy osobami, a przecież na własnym wizerunku bardzo nam zależy!

Należy zacząć od oddechu. Oddech jest bardzo ważną kwestią, mam wrażenie, że niedocenianą i niewiele się o tym mówi. Oddech pozwala, żeby nasza wypowiedź płynęła i wtedy nie trzeba nabierać nerwowo oddechu w trakcie wypowiadanych zdań. Jeszcze artykulacja. Ważne jest to, żeby wszystko w obrębie aparatu mowy było “w porządku”. Zawsze przypominam o szerokim otwieraniu ust. Jeśli będziemy ładnie wypowiadać samogłoski, które niosą naszą wypowiedź, to będzie ona przez to bardziej zrozumiała. Istotne jest też tempo mówienia. Zdarzają się zbyt szybkie wypowiedzi, co powoduje, że nie zawsze jesteśmy zrozumiani tak jak byśmy chcieli albo nie w takim stopniu w jakim by nam zależało.

Działające od października Centrum swoją siedzibę ma w budynku A-16 przy al. Wojska Polskiego 69 na Kampusie B. Wsparcie udzielane jest nie tylko osobom z niepełnosprawnościami. Wśród specjalistów takich jak : psycholog, socjoterapeuta czy terapeuta uzależnień jest również wspomniany logopeda, który może pomóc każdemu (niezależnie od wieku): studentowi i pracownikom naszej uczelni.

Zgłaszają się bardzo różne osoby, na przykład wadliwie wymawiające niektóre głoski, takie które mają problemy z płynnością mówienia. Przychodzą również takie osoby, które chciałyby poprawić jakość swojej wymowy, artykulacji i szeroko pojętego wizerunku. To jak mówimy przekłada się na to, jak jesteśmy postrzegani.

Warto skorzystać z pomocy logopedy. Sprawne i dobrej jakości komunikowanie się może poprawić nie tylko jakość naszych prywatnych relacji , ale także zdecydować o karierze zawodowej. Warto o tym pamiętać.

Rozmowa z gościem Kwadransa Akademickiego, Małgorzatą Krawczyk – logopedą, dostępna na portalu wzielonej.pl i radiowym Facebooku.

Program Kwadrans Akademicki w każdy czwartek po godzinie 14:00, na radiowej antenie 96fm i Facebooku Radia Index.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: