POLSKA I ŚWIAT:UCZELNIA:

Gdańskie dzwony zagrały kompozycję z Zielonej Góry [UZ Nawigator]

Artyści, w tym muzycy, przeżywają teraz trudny czas. Z powodu stanu epidemii zostało odwołanych wiele koncertów. Nie zamilkły jednak dzwony w Gdańsku. W kwietniowy weekend w tym mieście zabrzmiała kompozycja autorki z Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Prof. Katarzyna Kwiecień-Długosz z Instytutu Muzyki skomponowała utwór „Ad fontes”. Nawiązuje on do Psalmu 42 o poszukiwaniu Boga i nadziei. Jego przesłanie jest aktualne również teraz – uważa kompozytorka.

„Ad fontes” to wyrażenie, które wzięło się z pierwszego wersetu Psalmu 42 w łacińskim tłumaczeniu. Dosłownie oznacza ono „do źródeł”. Mamy tam obraz łani, która chce dotrzeć do wody. Jest bardzo spragniona, chce się napić, pragnie dotrzeć do źródeł. To metafora poszukiwania Boga. Myślę, że dla nas te źródła są bardzo uniwersalne, niezależnie od naszych przekonań. Bo wszyscy gdzieś mamy jakieś swoje źródła – czy to w sensie naszej rodziny, czy naszych korzeni, czy tożsamości, kultury. I być może pandemia jest dobrym czasem, żeby o tych źródłach pomyśleć, żeby je sobie uświadomić.

Melodię „Ad fontes” odegrała Monika Kaźmierczak, gdańska artystka. Instrumentem, który wykorzystała, był carillon. Jest on zbliżony do organów, ale nie składa się z piszczałek, lecz dzwonów.

Carillon to instrument, który składa się co najmniej z 23 dzwonów i specjalnej, mechanicznej klawiatury, która jest połączona z sercami dzwonów. Na świecie jest około 640 takich instrumentów. Carilloniści to zazwyczaj osoby, które już grały wcześniej na jakimś instrumencie – fortepianie, klawesynie. Najczęściej są to organiści, ponieważ w carillonie oprócz klawiatury do gry ręcznej (która jest dość specyficzna, bo klawisze są większe niż w fortepianie i gra się na nich pięściami) jest również klawiatura nożna, która przypomina trochę pedał organowy.

W całej audycji UZ Nawigator możecie posłuchać fragmentu utworu „Ad fontes”. Dodajmy, że nie jest to jedyna kompozycja Katarzyny Kwiecień-Długosz na carillon. Rok temu autorka skomponowała „Epitafium” – utwór poświęcony Pawłowi Adamowiczowi, zamordowanemu prezydentowi Gdańska.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: