UCZELNIA:

Energia, czas, pieniądze i mentor – studencki projekt w pigułce

Emocje po gali Laur Naukowca już opadły, dobrze więc wspomnieć o kilku sprawach związanych ze studenckimi projektami. Do kogo się zgłosić, by uzyskać merytoryczne wsparcie? Skąd można wziąć pieniądze na działalność i wreszcie – dlaczego warto należeć do koła lub organizacji?   

Rolę studenckich działań w życiu uczelni i regionu oraz potrzebę nagradzania projektów podkreślił prof. Wojciech Strzyżewski. Prorektor ds. studenckich uważa, że może to wpłynąć i na miejską codzienność, i na funkcjonowanie świata nauki.

Zawsze znajdzie się jakaś grupa studentów, która chce coś więcej niż tylko uczyć się i imprezować. Chciałaby doskonalić swoją wiedzę i umiejętności. To się oczywiście potem przydaje w życiu zawodowym, ale na pewno warto takie osoby nagradzać, bo chce im się więcej niż tym pozostałym. Wiele z tych projektów ma naukowy charakter, więc być może rodzą się przyszli naukowcy. Dzięki takim próbom na pewno miasto, region, być może i – górnolotnie mówiąc – gospodarka w przyszłości zyska. Zdecydowana większość tych projektów ma wsparcie finansowe uczelni.

Warto zwrócić także uwagę na opiekunów kół – wykładowców, którzy poza działalnością naukową i dydaktyczną podejmują się różnych działań wspólnie ze studentami, służą pomocą i radą.

Co do finansowej strony działalności – koła naukowe i organizacje studenckie mogą też starać się o dotację ze strony klubu radnych Zielona Razem. Na gali pojawił się jego przewodniczący, Filip Gryko.

Oczywiście śledzimy tę działalność. Udało nam się dowiedzieć, że wiele z tych młodych osób, które pozyskało nie tylko stypendia, ale też skorzystało z możliwości wyjazdu na konferencje właśnie dzięki naszym dotacjom, otrzymało dodatkowe pieniądze z ministerstwa. I to dość spore granty, po 9 tysięcy złotych. To były osoby związane z Wydziałem Ekonomii i Zarządzania. Także okazuje się, że te pieniądze, które wydajemy jako klub radnych, wracają.

Projekty, które ubiegają się o dotację, są co roku prezentowane radnym. Spośród nich, jak stwierdza przewodniczący klubu Zielona Razem, wyławiane są perełki. Uznaniem cieszą się m.in. propozycje zagospodarowania miejskich podwórek.

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

Tagi
Zobacz więcej
Back to top button
Close
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: