UCZELNIA:

Dzień przed inauguracją na UZ: jak będzie funkcjonować uczelnia?

– Sytuacja jest nietypowa – mówił w przededniu jubileuszowej, dwudziestej inauguracji roku akademickiego prof. Wojciech Strzyżewski, rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego. Przywołał wydarzenia jeszcze z ubiegłego roku, kiedy odbyły się zdalne wybory władz uczelni, a także tegoroczną rekrutację na uniwersytet.

Gdyby nie koronawirus, uczelnia właśnie teraz kończyłaby nabór nowych studentów.

Rekrutacja jeszcze trwa. Normalnie powinna się zakończyć 30 września. W związku z tym, że matury były przesunięte, również rekrutacja została przesunięta. Dla studentów studiów I stopnia i jednolitych magisterskich kończy się 4 października, bo maturzyści, którzy mieli poprawki, dopiero teraz odbierają świadectwa maturalne. Natomiast w przypadku studiów II stopnia, czyli magisterskich, rekrutacja trwa jeszcze cały październik, żeby studenci mogli obronić prace licencjackie i się zrekrutować.

Miejsca w akademikach będą ograniczone. Z użytku są wyłączone trzy domy studenckie – „Wcześniak” na kampusie B, „SBM” na kampusie A i akademik w Sulechowie. W pozostałych uczelnia będzie kwaterować po dwie osoby w pokojach. Ogółem dostępnych jest około 800 miejsc.

DS „Wcześniak” w tej chwili stanowi izolatorium, które jest zarządzane przez szpital. W SBM-ie mieszkają osoby z kwarantanny i jeden z DS-ów w Sulechowie jest również dla osób, które są poddane kwarantannie. W zasadzie zostały nam tylko cztery DS-y w Zielonej Górze: trzy na kampusie A przy ulicy Podgórnej i „Vicewersal” przy alei Wojska Polskiego.

Prof. Wojciech Strzyżewski powiedział także o zmianach kadrowych na uczelni. Nie są one znaczące – uniwersytet ma trzech nowych i trzech dotychczasowych prorektorów, jest też kilka nowych osób na stanowiskach dziekanów i dyrektorów instytutów.

Inauguracja roku akademickiego odbędzie się jutro o godzinie 11:00. Na miejscu, w auli uniwersyteckiej, będą władze uczelni, w tym również członkowie Senatu i przedstawiciele studentów. Pozostałe osoby będą mogły obejrzeć transmisję online na stronie uniwersytetu.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: