UCZELNIA:

Dawna stołówka w centrum kampusu… i uwagi. Będzie wyremontowana

Budynek dawnej stołówki Uniwersytetu Zielonogórskiego nie będzie już straszył wybitymi szybami. Uczelnia otrzymała dofinansowanie z budżetu państwa na to, by go odnowić. Po remoncie obiekt przy ulicy prof. Szafrana 9 posłuży studentom i pracownikom Instytutu Inżynierii Elektrycznej.

Remont będzie zrobiony właściwie od podstaw: od ścian po wszystkie instalacje, pomieszczenia na parterze i piętrze do fasady. Bez zmian pozostanie wejście do obiektu od strony południowej.

W budynku znajdą się laboratoria dla obecnych i przyszłych inżynierów. Ich wyposażenie będzie odpowiadać kierunkom badań, jakie prowadzi Instytut Inżynierii Elektrycznej. To m.in. pomieszczenie naukowo-badawcze i laboratorium nadprzewodnictwa.

Kolejne laboratoria badawcze dotyczą badania systemów sieci inteligentnych. Czyli jak robić, żebyśmy wszyscy mieli prąd zawsze, o dowolnej porze, niezależnie czy wieje wiatr, czy pada śnieg. I jako pierwsi moim zdaniem w Europie, jeśli nie dalej, zaczęliśmy prowadzić tego typu badania w Zielonej Górze. Stąd zaczęliśmy być rozpoznawalni nie tylko na naszym lokalnym podwórku, ale i szerzej.Grzegorz Benysek, dyrektor Instytutu Inżynierii Elektrycznej Uniwersytetu Zielonogórskiego

Dofinansowanie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wynosi niemal 6 milionów złotych. Jeszcze w tym roku Uniwersytet otrzyma z niego prawie dwa miliony. Za wsparcie podziękował prof. Tadeusz Kuczyński, rektor uczelni. Podkreślił też, że Instytut Inżynierii Elektrycznej od dawna potrzebował nowego miejsca.

Występowaliśmy o to przez wiele lat. Dwa lata temu w rozmowie z premierem otrzymaliśmy obietnicę, że te pieniądze dostaniemy. Jest to bardzo ważne, bo laboratorium pana profesora Benyska jest w stanie krytycznym. Są opinie budowlane, według których mogło nastąpić zawalenie. W tym roku pieniądze otrzymaliśmy. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, bo łączna suma, którą ministerstwo miało na remonty w tym roku, to 14 milionów złotych. Przyznanie nam 5,9 miliona to naprawdę ogromny wysiłek.prof. Tadeusz Kuczyński

W tej chwili Instytut Inżynierii Elektrycznej współpracuje z firmami PKP Energetyka i Enea. Z Uniwersytetu wywodzi się poza tym firma Eko Energetyka, która dostarczy stacje ładowania do zielonogórskich autobusów elektrycznych. Prof. Benysek ma nadzieję, że nowa siedziba umożliwi instytutowi realizację wielu badań. Liczy też na to, że nowe laboratoria wzbogacą ofertę dydaktyczną.

Po pierwsze uważam, że nowy budynek to zawsze nowy anturaż. Nawet jeżeli zapraszamy przyszłych studentów na dni otwarte, to w pierwszej kolejności patrzą oni, jak wyglądają te mury, w których mają spędzić trzy albo pięć lat. Nowy obiekt pozwoli nam zwiększyć liczbę studentów, stworzyć nowe specjalności, a może i kierunki studiów. Naukowiec, który się nie rozwija, cofa się. Musimy wyznaczać trendy, a z tymi nowymi trendami musi być powiązany proces dydaktyczny. Wyposażenie tego budynku pozwoli nam nie tylko rozwijać dydaktykę w aktualnym zakresie, ale również ją rozszerzać.prof. Grzegorz Benysek

Stołówka akademicka stanęła w centrum kampusu A w 1985 r. Budynek funkcjonował do 2011 roku.

 

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00