UCZELNIA:

Czy metal służy do drukowania? Wątpliwości rozwieje nowe laboratorium!

Początek 2019 roku zapowiada się wyjątkowo ciekawie dla zielonogórskiej uczelni. W styczniu zostaną na niej otwarte dwa laboratoria. Poza Monoprofilowym Centrum Symulacji Medycznej na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu powstanie Laboratorium Inżynierii Badań Materiałowych – wspólny projekt Wydziału Fizyki i Astronomii oraz Wydziału Mechanicznego.

Na utworzenie nowej bazy naukowo-badawczej uczelnia otrzymała dofinansowanie z programu Regionalna Inicjatywa Doskonałości. Jest to pilotażowe działanie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Grant ma charakter subwencji na uniwersytet. W dużej mierze jest aparaturowy. Przeznaczamy ok. 8,5 miliona złotych z sumy 12 milionów na aparaturę. Grant ma podnieść potencjał naukowy i badawczy naszego uniwersytetu, to jest główny cel.prof. Mirosław Dudek, kierownik projektu „Laboratorium Inżynierii Badań Materiałowych”, Wydział Fizyki i Astronomii UZ

Sprzęt, jaki znajdzie się w laboratorium, to np. specjalistyczne piece i urządzenia do drukowania metalami. Skorzysta z niego kadra naukowa i studenci.

Laboratorium głównie ma za cel badania naukowe. Natomiast ja sobie nie wyobrażam, żeby magistranci, doktoranci nie uczestniczyli w badaniach naukowych, żeby nie mieli możliwości zobaczenia działania aparatury, oglądania wyników. Pisząc licencjat, pracę magisterską, doktorat, uczestniczy się dzisiaj w badaniach. To jest taki nowy model studiowania.prof. Mirosław Dudek

Cały projekt powiązany z Laboratorium Inżynierii Badań Materiałowych potrwa cztery lata. Prof. Dudek ma nadzieję, że przyciągnie na uczelnię nowych studentów.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00