UCZELNIA:

Co z energetyką w lubuskim?

Pomysł na taką tematykę debaty wziął się z prostej przyczyny: -Jest to temat ważki, często podejmowany w naszych lokalnych gazetach, ze względu chociażby na energię odnawialną, powstają parki wiatrowe w województwie lubuskim, ze względu na kopalnię w Brodach- mówi dr Agnieszka Opalińska, organizatorka debaty z Instytutu Politologii UZ. Pani doktor zauważa również, że kierunek rozwoju energetyki w regionie lubuskim będzie miał niebagatelne znaczenie dla przyszłości lubuskiego. Szczególnie, wspomniana kopalnia w Brodach.
Przeciwko powstaniu całego kompleksu jest zarówno większość mieszkańców gminy Gubin jak i jej wójt. Jednak zdaniem senatora Stanisława Iwana kwestia jej powstania nie jest jeszcze do końca rozstrzygnięta.  –Myślę, że świadomość społeczna się kształtuje i myślę, że te referenda, które miały miejsce nie są wiążące, można je traktować raczej jako konsultacje- dodaje senator Iwan. W jego ocenie powstanie kopalni daje szansę na bardzo dynamiczny rozwój gminy Gubin i całego regionu, mówi się nawet o zainwestowaniu kwoty 20 miliardów złotych. Poza tym, powstanie całego kompleksu wydobywczo- energetycznego pokrywałoby ok. 10% krajowego zapotrzebowania na energię. Tak więc decyzja o jego powstaniu będzie miała znaczenie strategiczne zarówno dla województwa lubuskiego, ale co równie ważne dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.
Według Mariana Babiucha, prezesa Lubuskiego Towarzystwa na rzecz Rozwoju Energetyki, wspomniane bezpieczeństwo regionu lubuskiego nie wygląda zbyt dobrze: -Faktem jest, że w minionej epoce mało inwestowano  w tymże regionie, szczególnie kwestia sieci najwyższych napięć pozostawia wiele do życzenia, to musi być nagłaśniane-. Zdaniem prezesa Babiucha, właśnie powstanie kompleksu wydobywczo- energetycznego w Brodach spowodowałoby powstanie takich nowych linii, ponieważ będą one niezbędne do przesyłu energii.
Dzisiejsza debata otwiera całą serię spotkań studentów z ciekawymi osobami lubuskiego życia publicznego. -Chodziło o to, żeby pokazać studentom jak wiele jest możliwości różnej tematyki, jak wielu mamy specjalistów w województwie lubuskim- dodaje dr Agnieszka Opalińska. Kolejna debata odbędzie się w styczniu i będzie dotyczyć młodych polityków.    
 

Autor: Jakub Suszka

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00