UCZELNIA:

Co słychać w polszczyźnie? Obcokrajowcy mogą to sprawdzić na uczelni

Dla jednych język polski brzmi jak muzyka, dla innych szumi i szeleści. Osoby, które na Uniwersytecie Zielonogórskim poznają polszczyznę jako język obcy, mogą się jej uczyć również ze słuchu. Na uczelni powstało bowiem laboratorium fonetyczne.

Jest to pracownia językowa, która pozwala usłyszeć dźwięki języka polskiego i je powtórzyć. Opanowanie prawidłowej wymowy i brzmienia języka jest bowiem dla cudzoziemców najtrudniejsze – zauważa prof. Iwona Pałucka-Czerniak, prowadząca kurs języka polskiego dla obcokrajowców.

Wiele zależy od tego, z jakiej grupy językowej pochodzą cudzoziemcy, których uczę. Słowianie najczęściej mają problem z dźwiękiem „ł” i „l”, mylą też „g” i „h”. Wielokrotnie słyszałam, że zamiast „gala” mówili „hala” bądź odwrotnie i nie rozumieli, że to są dwa różne słowa. Inne nacje mają inne problemy – nie słyszą dźwięczności niektórych głosek bądź wszystkich spółgłosek. Nie potrafią powtórzyć prostych słów, jak na przykład „proszę powtórzyć” albo „szczęście”.<span class="su-quote-cite">prof. Iwona Pałucka-Czerniak</span>

Laboratorium fonetyczne powstało w ramach projektu współfinansowanego z funduszy europejskich. W tej chwili przygotowywane są materiały do pracy w laboratorium.

W laboratorium językowym znajduje się 11 stanowisk ze słuchawkami do pracy nad odsłuchem i fonetyką. Ale nigdy nie rozwijamy kompetencji językowych w oddzielnym trybie, ponieważ słuchanie musi być połączone z czytaniem, z mówieniem i w końcu z pisaniem. Może odwrotnie – najpierw słuchanie i mówienie, a potem czytanie i pisanie. W każdym razie cudzoziemcy trenują wszystkie umiejętności.<span class="su-quote-cite">prof. Iwona Pałucka-Czerniak</span>

Uczelnia prowadzi nabór lektorów, którzy będą nagrywać ćwiczenia dla obcokrajowców. Mogą to być studenci, pracownicy uniwersytetu bądź osoby z miasta. Muszą mieć bardzo dobrą dykcję, dobre brzmienie głosu i umiejętności wypowiadania się tak, by brzmiało to naturalnie. Nabór jest otwarty do czwartku.

Więcej o laboratorium fonetycznym dowiecie się z piątkowej audycji „Polski na tapecie” o godzinie 16:30.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00