UCZELNIA:

Co piszczy (lub śpiewa) w lubuskiej trawie? Podpowiadają zielonogórscy badacze ptaków!

Lubuski Wawrzyn Naukowy i wyróżnienie na targach książki w Poznaniu z pewnością dodały im skrzydeł. Biolodzy z Uniwersytetu Zielonogórskiego mają za sobą wiele lat pracy, która zaowocowała książką „Ptaki lęgowe Ziemi Lubuskiej”. Współtworzył ją m.in. dr Marcin Bocheński z Katedry Ochrony Przyrody. Na antenie Radia Index wprowadził nas w szczegóły powstawania publikacji.

Książka jest zbliżona do opracowania Lubuskiego Klubu Przyrodników z początku lat 90. Pozwala porównać dane na temat liczebności ptaków, a jednocześnie stanowi aktualizację wcześniejszej wiedzy ornitologicznej.

Dużych zaskoczeń nie mieliśmy, bo ciągle obserwujemy ptaki, obserwujemy przyrodę i widzimy, jak się zmienia środowisko. Widzimy też różne zmiany, które zachodzą w populacjach poszczególnych gatunków. Potwierdziły się na przykład pewne dane dotyczące populacji ptaków, które w Polsce i w Europie wykazują tendencje spadkowe. Do takich ptaków należą te związane ze środowiskami łąkowymi czy wodno-błotnymi.dr Marcin Bocheński

Obserwacje ptaków to praca, która trwa cały rok. Nie da się jednak ukryć, że bardzo dobrą porą na to jest nadchodząca wiosna. Czy faktycznie jej pierwszą oznaką są bociany?

I tak, i nie. Tak, bo oczywiście pierwsze większe liczebności bocianów pojawiają się po 20 marca, czyli tak, jakby ptaki patrzyły na kalendarz: „a, dobra, jest koło 20 marca, wlatujemy do Polski”. Natomiast wiosennych ptaków jest już sporo, jak bociany przylatują. Takim gatunkami są np. skowronki, jest również czajka (już można obserwować czajki), również żurawie, choć z żurawiami jest tak, że duża ich część zostaje na zimę.dr Marcin Bocheński

Na naszych terenach możemy już więc podziwiać pierwsze skrzydlate zwiastuny wiosny. Dr Marcin Bocheński radzi, by wybrać się np. na Glinianki, do doliny Odry przy Krępie albo po prostu obserwować ptaki za oknem.

Więcej o publikacji „Ptaki lęgowe Ziemi Lubuskiej” oraz obserwacjach ornitologicznych – poniżej.

dr Marcin Bocheński, adiunkt w Katedrze Ochrony Przyrody Wydziału Nauk Biologicznych UZ

uz.zgora.pl
Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00