UCZELNIA:ZIELONA GÓRA:

Chirurgiczna precyzja w Zielonej Górze. UZ gospodarzem Mistrzostw Polski w szyciu

Wydział Lekarski Uniwersytetu Zielonogórskiego będzie mógł wypromować siebie i studentów w kraju. Mimo młodego stażu na uczelni, zorganizuje Mistrzostwa Polski w szyciu chirurgicznym – dyscyplinie, w której chcą się szkolić sami studenci.

Celem jest nie tylko rywalizacja, ale również zgłębienie nowej wiedzy medycznej i integracja ze środowiskiem lekarskim z całego kraju. W części szkoleniowej przyszli medycy poznają narzędzia i techniki szycia chirurgicznego.

Chcieliśmy ten czas podzielić na taką część naukową, żeby studenci mieli możliwość zapoznania się z różnymi technikami szycia, nowoczesnymi materiałami szewnymi – hemostatycznymi, czyli hamującymi krwotoki. Oraz chcieliśmy również zapoznać studentów z najnowocześniejszymi metodami edukacji, czyli w centrach symulacji. Jesteśmy w stanie mieć taki fantom, który symuluje nam chorego człowieka. Pokazuje, w jaki sposób działamy na niego. Jeśli przedawkujemy lek, to mamy na monitorze, że nie udało ci się i właśnie zginął pacjent. dr n. med. Paweł Jarmużek, prodziekan ds. klinicznych Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego, organizator zawodów

Także praktyczna część mistrzostw, czyli szycie, będzie symulacją postępowania z prawdziwym pacjentem. Studenci zaprezentują szwy skórne, tkanek podskórnych oraz zespolenia.

Będziemy szyli na materiale biologicznym. Oprócz wrażeń artystycznych, czyli tego czy ktoś dokładnie i ładnie szyje, będzie się liczył czas, odpowiedni dobór materiału i wiedza, którą student powinien posiąść o szyciu chirurgicznym. Myślę, że najtrudniejsze będzie zespolenie jelitowe – tego nie można wprost się nauczyć.dr n. med. Paweł Jarmużek

Do zawodów zgłosiło się 20 drużyn. Ich pracę oceni jury, w którego składzie znajdą się lekarze i nauczyciele akademiccy. Uniwersytet Zielonogórski będą reprezentować 3 zespoły. Dr Paweł Jarmużek zapowiada, że nagrodzeni będą wszyscy uczestnicy.

Mistrzostwa odbędą się w piątek i sobotę – 15 oraz 16 grudnia. Część konkursowa – 16 grudnia o 11:30 w hali przy ulicy prof. Szafrana 9. Szczegóły w całej rozmowie.

Godzina Rektorska – dr n. med. Paweł Jarmużek

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: