UCZELNIA:

Chirurgiczna precyzja dała studentom zwycięstwo. Jak będzie w tym roku?

Przed nami II Mistrzostwa Polski w Szyciu Chirurgicznym

Pokazali już, że szwy węzełkowe, materacowe czy zespolenia przewodu pokarmowego nie sprawiają im najmniejszego problemu. Studenci kierunku lekarskiego naszej uczelni zwyciężyli w pierwszej edycji Mistrzostw Polski w Szyciu Chirurgicznym. Pod koniec tego tygodnia będą bronić mistrzowskiego tytułu.

Podobnie jak rok temu, zawody zostaną podzielone na dwie części: teoretyczną i praktyczną. Najpierw uczestnicy przypomną sobie zasady szycia chirurgicznego, a później przystąpią do pracy. Odpowiedzą też na pytania z dziedziny chirurgii. Pierwsze mistrzostwa nie były pod tym względem łatwe – wspomina Oskar Pasek, uczestnik ubiegłorocznej rywalizacji.

Moja drużyna była jedną z najmłodszych na tych zawodach. Byliśmy na drugim roku studiów lekarskich, natomiast większość uczestników innych uczelni – z roku piątego i szóstego.Oskar Pasek

Studenci mieli do wykonania szwy skórne, tkanki podskórnej oraz np. zespolenia jelitowe. Materiałem do zszycia były zwierzęce części ciała, takie jak nogi i jelita wieprzowe. Każda osoba w zespole musiała wykonać konkretne czynności i współpracować z innymi.

Do każdego zadania musiał być przydzielony operator, czyli osoba, która wykonuje dany zabieg oraz asystent, który pomagał w tym. Asystent musiał podawać nici, przytrzymywać odpowiednie brzegi rany, wspomagać tego operatora. I tak było wykonywane każde zadanie – nie mogliśmy się rozdzielić, robić zadań w pojedynkę.Oskar Pasek

Zielonogórska uczelnia ponownie wystawi swoją drużynę w zawodach. Za naszych reprezentantów będziemy trzymać kciuki już jutro, 7 grudnia. II Mistrzostwa Polski w Szyciu Chirurgicznym rozegrają się w Grape Town Hotel.

Oskar Pasek

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X