UCZELNIA:ZIELONA GÓRA:

Były szef resortu nauki za powrotem studentów na uczelnie po wakacjach

– Staram się na bieżąco obserwować to, co dzieje się na uczelniach. Wiem, że macie państwo nowego rektora – mówi Jarosław Gowin, były minister nauki i szkolnictwa wyższego w rządzie Zjednoczonej Prawicy, który w miniony weekend pojawił się w naszym regionie.

Były wicepremier oprócz życzeń dla rektora-elekta, podczas wizyty w Radiu Index, dziękował kończącemu kadencję rektorowi profesorowi Tadeuszowi Kuczyńskiemu. – Miło tę współpracę będę wspominał, a jeśli chodzi o pracę nowego ministra, to musi być samodzielny.

Gowin to inicjator reformy szkolnictwa wyższego. Jego następca Wojciech Murdzek na kursie wprowadzania w życie Ustawy 2.0 ma pozostać.

Jest nowy minister, ale są dotychczasowi urzędnicy, wiceministrowie, dotychczasowa linia reformowania polskich uczelni. Wprowadzania takich standardów międzynarodowych, które podniosą zarówno jakość kształcenia, jak i jakość badań naukowych.

Były szef resortu nauki uważa, że w świetle epidemii uczelnie muszą jeszcze lepiej przygotować się do nauczania zdalnego, choć jest zwolennikiem powrotu do nauki stacjonarnej po wakacjach.

Żadne nauczanie zdalne nie zrekompensuje bezpośredniego kontaktu mistrz-uczeń. Jestem zwolennikiem, żeby po wakacjach zajęcia odbywały się normalnie, natomiast równocześnie trzeba polskie uczelnie, instytuty naukowe przestawiać na wielkie wyzwania cywilizacyjne. Trzeba ukierunkowywać badania naukowe w tę stronę, która okaże się najbardziej praktyczna w warunkach epidemii czy gwałtownego kryzysu gospodarczego. Szansą dla Polski są inwestycje w naukę.

Gowin podkreślił na naszej antenie, że na szeroko rozumianej edukacji nie można oszczędzać. Cała Rozmowa na 96 FM z byłym wicepremierem do zobaczenia na portalu wZielonej.pl.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: