UCZELNIA:ZIELONA GÓRA:

Była stacja pogodowa i sterowanie szlabanem. Co tym razem stworzą studenci Akademii ADB?

Zagadnienia takie jak pisanie i testowanie kodu, śledzenie postępu rozwiązywania problemów i inne kwestie programistyczne będzie poruszać szósta edycja Akademii ADB. To cykl wykładów i ćwiczeń dla młodzieży, a szczególnie studentów Wydziału Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki Uniwersytetu Zielonogórskiego. Ze względu na obecną sytuację, zajęcia będą prowadzone w internecie.

Zajęcia są jedną z form współpracy wydziału z firmą ADB – dostawcą rozwiązań technicznych dla interaktywnej telewizji cyfrowej czy sieci szerokopasmowej. Spółka ma doświadczenie w projektowaniu oprogramowania i z powodzeniem uczy tego studentów – swoich przyszłych pracowników.

Jest to na pewno wspaniała forma uzupełniania wiedzy zdobywanej w czasie normalnych zajęć, wiedzy już bardziej specjalistycznej, bardziej zbliżonej do tego, co się dzieje w firmach. W ten sposób studenci są przygotowywani do przyszłej pracy w firmach IT naszego regionu. Proszę zwrócić uwagę, że jeżeli coś się pojawia w podręcznikach, to z reguły jest to wiedza, która była aktualna jakieś 5-6 lat temu. Dla informatyki to jest epoka. Dlatego kontakt bezpośrednio z osobami działającymi w firmach IT to kontakt z najnowocześniejszą technologią.

Prof. Obuchowicz podkreśla, że dotychczasowe zajęcia w ramach Akademii ADB były dla studentów bardzo owocne. Najaktywniejsi z nich wykorzystali zdobytą wiedzę, by stworzyć własne projekty różnych urządzeń.

Jedna z grup realizowała bezprzewodową stację pogodową zasilaną akumulatorowo czy budowali ploter rysujący w rozmiarze A3. Albo system tablic rejestracyjnych do sterowania szlabanem, np. na parkingu. W ramach tych projektów studenci od podstaw tworzyli koncepcję systemu, dobierali komponenty i budowali fizyczny prototyp takiego urządzenia. Było to nadzorowane przez opiekunów ze strony firmy i wydziału. W sumie chyba około 170 studentów brało udział w końcowych fazach, właśnie w tych projektach.

Inauguracja szóstej edycji Akademii ADB w wersji online odbędzie się w środę, 18 listopada o godzinie 15:00.

O Akademii ADB będzie mowa również w programie „Mamy nosa do biznesu”. Gościem Macieja Noskowicza będzie Adam Biniszkiewicz, prezes firmy. Program – do wysłuchania i obejrzenia we wtorek (17 listopada) o 11:15 na portalu wzielonej.pl.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00