UCZELNIA:ZIELONA GÓRA:

Budowlane rewolucje na UZ! Instytut Inżynierii Elektrycznej prawie gotowy

Na kampusie A Uniwersytetu Zielonogórskiego trwają ostatnie prace przed oddaniem do użytku nowego obiektu. W październiku zostanie otwarta nowa siedziba Instytutu Inżynierii Elektrycznej. A będzie nią dawna stołówka akademicka.

Budynek nie zachwycał swoim wyglądem i stanem technicznym. Teraz przechodzi gruntowną przemianę. W obiekcie znajdą się laboratoria dydaktyczne i badawcze oraz pomieszczenia pracowników.

Przeniesiemy właściwie wszystkie nasze pomieszczenia. Od pomieszczeń pracowniczych, również wszystkie laboratoria dydaktyczne, w ramach których kształcą się studenci kierunku automatyka i robotyka, elektrotechnika. Przeniesiemy tam też wszystkie laboratoria badawcze – laboratorium nadprzewodnictwa, maszyn i napędów, systemów magazynowania energii, smart grid, energoelektroniki, kompatybilności elektromagnetycznej.prof. Grzegorz Benysek, dyrektor Instytutu Inżynierii Elektrycznej Uniwersytetu Zielonogórskiego

Szczególnie efektownie już teraz prezentuje się laboratorium nadprzewodnictwa. Badania związane z tą dziedziną instytut prowadzi od około 3 lat.

W dalszym ciągu rozwijamy nadprzewodnictwo. Bardzo mocno współpracujemy w tym zakresie z Politechniką Wrocławską. To, co można zobaczyć na zewnątrz budynku, te rury, to element zewnętrznej instalacji nadprzewodzącej. Moim zdaniem jest to jedno z najlepiej wyposażonych laboratoriów w kraju w zakresie badań układów nadprzewodzących. Mamy też doktorantkę, która realizuje badania. Wydaje się, że idziemy w dobrym kierunku.prof. Grzegorz Benysek

W dawnej stołówce zakończyły się prace budowlane, wykonawca robót uzyskał też pozwolenie na użytkowanie obiektu. Są więc duże szanse, że instytut zostanie otwarty na inaugurację roku akademickiego.

Trwają czynności przedodbiorowe. Są zgłaszane drobne usterki przez naszych inspektorów czy użytkowników. Polega to na podmalowaniu, dokręceniu czegoś. Na pewno na koniec sierpnia będziemy chcieli dokonać odbioru budynku i przekazać go do eksploatacji. We wrześniu będziemy budynek doposażać, przenosić sprzęt, który jest w starej hali. Jeżeli się uda, to myślę, że jest taka możliwość, żeby właśnie tam odbyła się inauguracja.Katarzyna Łasińska, kanclerz Uniwersytetu Zielonogórskiego

Przebudowa stołówki akademickiej na potrzeby Instytutu Inżynierii Elektrycznej kosztowała ponad 10 milionów złotych. Ponad 6 milionów uczelnia uzyskała z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To dotacja przyznana za osiągnięcia naukowe instytutu na arenie krajowej i międzynarodowej.

Stara hala Instytutu Inżynierii Elektrycznej zostanie wyburzona, ponieważ stwarza zagrożenie jej użytkownikom. Prawdopodobnie na miejscu budynku powstanie obiekt przeznaczony dla Wydziału Mechanicznego.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: