KULTURA:MUZYKA:UCZELNIA:ZIELONA GÓRA:

Bachanalia 2018 to już historia! Jak było?

W Lubuskiem bez zmiany- Heavy Metal Pany! To już trzeci koncert Nocnego Kochanka w naszym województwie na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy. Ostatni z nich miał miejsce w piątek, podczas 48. Dni Kultury Studenckiej Bachanalia. To był strzał w dziesiątkę! Choć występ Nocnego Kochanka to “Koncert Tegorocznych Bachanaliów”, wcześniej również było czego posłuchać.

Drugiego dnia koncertów, oprócz Kochanków, na stadionie przy ulicy Wyspiańskiego zaprezentowali się: Sielska, Plan Be oraz Brodka.

Drugi dzień koncertowych wrażeń otworzyła Sielska. Grupa powstała w 2010 roku w Bydgoszczy. Szerszej publiczności dała się poznać w roku 2015 za sprawą debiutanckiego albumu “Dobrze”, dzięki któremu grupa zjednoczyła sobie nie tylko fanów muzyki reggae, ale również przychylność polskich dziennikarzy. Zaowocowało to szeregiem koncertów i zwycięskich konkursów, w tym tytułu Nadziei Roku w Czwórka Polskie Radio, zwycięzcy konkursu na największym festiwalu muzyki reggae w Polsce – Ostróda Reggae Festival, płyty tygodnia w Czwórka Polskie Radio, występu na dużej scenie Jarocin Festival 2015,  miejsca na festiwalu Slort Art 2013 oraz koncertu na Przystanku Woodstock. Mogłoby się wydawać, że Sielska konsekwentnie będzie dążyła do miana jednej z czołowych kapel polskiego reggae. Nic bardziej mylnego. Dzień przed koncertem w Zielonej Górze, grupa zagrała premierowy koncert, prezentując najnowszy materiał wraz z sześcioma teledyskami  promującymi EP “Jutro mnie nie poznasz”. Dotrzymując obietnicy, za sprawą przewrotnego tytułu, Sielska zaprezentowała się z innej muzycznej strony. O szczegółach rozmawialiśmy z Jakubem Świątkiem- wokalistą grupy:

Na pierwszej płycie “Dobrze”, która wyszła po koncercie na Ostródzie, rzeczywiście było dużo reggae i trochę romansowaliśmy z tym gatunkiem. Na nowej płycie, stwierdziliśmy, że nie chcemy dać się zaszufladkować i nie ma tam już reggae. Zmieniło się u nas sporo i teraz te numery, które wypuszczamy i single, zaczynając latać po sieci udowadniają ,że nie musimy grać reggae zawsze. Krążą pytania czy Sielska to dalej reggae, więc tak, jeśli ktoś chce takiej muzyki słuchać to jest właśnie nasza debiutancka płyta. Teraz robimy zupełnie inne rzeczy, które mam nadzieję, odbiją się jeszcze większym echem. Nad nową epką pracowaliśmy 2 lata. Tak naprawdę chcieliśmy nagrać drugiego long playa i w sumie nagraliśmy, mieliśmy cały materiał. Przesłuchaliśmy to wszytko na jednej z prób i stwierdziliśmy ,że nie chcemy tego grać. Połowę usunęliśmy, pozostałości przearanżowaliśmy, do tego doszły zmiany w składzie. Finalnie na EP znajdziemy dużo tańca, elektroniki, prądu i ładnych piosenek.Jakub Świątek

Całość rozmowy możecie znaleźć poniżej:

Następnie na scenie, w zastępstwie za Quebonafide, zaprezentował się Plan Be. Na odwołanie koncertu w ramach Bachanaliów się nie kończyło. Wykonawca w przeciągu kilku dni odwołał szereg występów w ramach Dni Kultury Studenckiej, organizowanych w innych miastach w Polsce. Raper nie zagrał m.in. we Wrocławiu, Płocku oraz w Rzeszowie. O odwołaniu koncertów management informował na ostatnią chwilę, więc organizatorzy, w tym Parlament Studencki Uniwersytetu Zielonogórskiego, mieli spory problem, żeby znaleźć godne zastępstwo. Udało się, powołując do bachanaliowej rozpiski Plan Be. Podczas koncertu nie zabrakło nawiązań do nieobecności wcześniej zaplanowanego artysty.

Co roku, organizatorzy starają się, aby line up kolejnych edycji trafił w gusta muzyczne każdego studenta. Nie mogło zatem zabraknąć reprezentacji (w tym przypadku reprezentantki) polskiej alternatywy. Kobieta zmienną jest, a Brodka w swojej karierze udowodniła to kilkukrotnie. Na koncercie w Zielonej Górze usłyszeliśmy utwory z płyt: “Granda”, kończącego studyjne wydawnictwo “Clashes”, a nawet, z jej najbardziej radiowych płyt, w tym debiutu “Album”. Wszystkie utwory zostały zagrane w nowych aranżacjach, co nie przeszło uwadze słuchaczy. Koncert klimatyczny, genialny muzycznie, pełen niespodzianek.

Na koncert tegorocznych bachanaliów studenci musieli czekać do końca. Jak zawsze przed występem ostatniej gwiazdy na scenie pojawili się organizatorzy, aby podziękować studentom za ostatni miniony tydzień i zrobić pamiętnikowe zdjęcie. Następnie na scenie pojawił się Nocny Kochanek. Od pierwszych sekund grupa zjednała sobie całą publiczność, zgromadzoną na stadionie przy ulicy Wyspiańskiego, mając w repertuarze utwory takie jak: Andrzeju”, “Wielki Wojownik”, “Zaplątany”, czy ich najpopularniejsza “Dziewczyna z Kebabem” nie było to specjalnie trudne. Rozmowę z Nocnym Kochankiem, możecie znaleźć poniżej:

Zdrajcy Metalu – Nocny Kochanek [Rozmowa+Galeria]

48.Dni Kultury Studenckiej 2018 już za nami. Na naszym funpagu możecie zobaczyć galerię zdjęć z ostatniego dnia koncertów:

https://web.facebook.com/pg/index96fm/photos/?tab=album&album_id=10160778213175657

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X