UCZELNIA:

Astronomia ma prawa do habilitacji!

Centralna Komisja przyznając uprawnienia bierze pod uwagę poziom działalności naukowej lub artystycznej jednostki oraz liczbę zatrudnionych w niej osób posiadających tytuł profesora lub stopień doktora habilitowanego. Warunkiem otrzymania uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego było zatrudnienie na Wydziale Fizyki i Astronomii  co najmniej 12 osób posiadających tytuł profesora lub stopień doktora habilitowanego w pełnym wymiarze czasu pracy. Przy czym co najmniej pięć z nich musiało reprezentować dyscyplinę , w której ubiegaliśmy się o uprawnienia – czyli astronomię. Dziś Instytut Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego zatrudnia trzech profesorów zwyczajnych i trzech profesorów nadzwyczajnych oraz sześciu doktorów.

Uzyskanie przez WFiA uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego oznacza wzmocnienie jego pozycji nie tylko na uczelni ale też w kraju i zagranicą.

 

INSTYTUT ASTRONOMII:

Badania naukowe z zakresu astronomii prowadzone są w Zielone Górze już od 1990 r. Od początku charakteryzowały się one bardzo wysokim poziomem, dzięki czemu praca zielonogórskich astronomów doceniana jest przez międzynarodowe środowisko astronomiczne. Obecnie na dorobek naukowy pracowników Instytutu składa się 158 recenzowanych publikacji.

Pracownicy Instytutu zajmują się głównie badaniem pulsarów. Zespół zielonogórskich astronomów utrzymuje wiodącą pozycję w tej dziedzinie w Polsce oraz jest rozpoznawany na świecie. Dodatkowo prowadzone są badania z zakresy mechaniki nieba i kosmologii.

W Instytucie Astronomii im. Keplera zatrudnionych jest trzech profesorów zwyczajnych, trzech profesorów nadzwyczajnych oraz sześciu doktorów. Wszyscy pracownicy co roku publikują artykuły w renomowanych czasopismach, a wielu z nich zdobywa również prestiżowe granty i wyróżnienia.

Instytut posiada uprawnienia do prowadzenia studiów licencjackich i magisterskich, zaś na Wydziale Fizyki i Astronomii prowadzone są studia doktoranckie zarówno z fizyki, jak i astronomii. Instytut posiada własne, małe Obserwatorium na Wieży Braniborskiej. Studenci mogą korzystać z Obserwatorium, dzięki czemu realizują własne projekty naukowe oraz rozwijają praktyczne umiejętności.

Instytut aktywnie współpracuje z wieloma ośrodkami astronomicznymi w kraju i zagranicą, dzięki czemu pracownicy oraz studenci mogą wyjeżdżać na staże. Zaś do Zielonej Góry na gościnne wykłady przyjeżdżają specjaliści z całego świata.

Autor: Paweł Hekman

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00