UCZELNIA:ZIELONA GÓRA:

Ambitni, roszczeniowi i nieprzywiązani do jednego miejsca. Młodzi na rynku pracy

Mówi się o rynku pracownika, a nie pracodawcy. Teraz to szukający zatrudnienia mogą dyktować warunki i przebierać w ofertach. Czy tak jest rzeczywiście? Jak na rynku pracy odnajdują się studenci i absolwenci Uniwersytetu Zielonogórskiego?

Tegoroczne Targi Pracy organizowane przez Biuro Karier Uniwersytetu Zielonogórskiego odbędą się 14 marca. O realiach panujących obecnie na rynku pracy mówił w Radiu Index dr Zbigniew Binek, ekonomista Uniwersytetu Zielonogórskiego. Okazuje się, że ci, którzy opuszczają mury naszej uczelni dobrze radzą sobie później na rynku pracy.

Prace, które znajdują są na wysokim poziomie. Nasi studenci w rankingach ogólnopolskich są na dosyć wysokich miejscach, jeśli chodzi o zarobki po zakończeniu studiów. Optymistycznie należy patrzeć w przyszłość, studiując na Uniwersytecie Zielonogórskim.<span class="su-quote-cite">dr Zbigniew Binek</span>

Zmienia się rynek pracy, ale zmienia się również nastawienie potencjalnych pracowników do swoich przełożonych. Dziś młodzi nie boją się upomnieć o swoje, głośno artykułują również oczekiwania wobec firmy, w której pracują. W przeciwieństwie do poprzednich pokoleń, z dużą większą łatwością zmieniają też miejsca zatrudnienia.

Niegdyś pracownicy bardziej się do pracy przyzwyczajali, bardziej ją szanowali, utożsamiali się z nią. Dzisiaj czasy się zmieniły. Młodzi chcą mieć więcej wolnego czasu. To są roszczenia, mówiące o tym, że oni nie będą za wszelką cenę pracowali, nie wiadomo po ile godzin, kosztem życia osobistego. Wybierają taką ścieżkę zawodową, która jest godnie płatna, a jednocześnie, żeby pozwalała mieć jak najwięcej wolnego czasu.<span class="su-quote-cite">dr Zbigniew Binek</span>

Więcej na ten temat w całej rozmowie Małgorzaty Bugaj z dr. Zbigniewem Binkiem z Wydziału Ekonomii i Zarządzania, która dostępna jest poniżej.

Rozmowa z dr. Zbigniewem Binkiem w Radiu Index

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00