POLSKA I ŚWIAT:UCZELNIA:

Cztery akty w jednym i wydłużenie studiów, czyli co nieco o Ustawie 2.0

„Konstytucja dla polskiej nauki” czy też Ustawa 2.0 to nazwa planowanej nowej ustawy o nauce i szkolnictwie wyższym. Dyskutowano o niej podczas Narodowego Kongresu Nauki. Ostatnie takie spotkanie odbyło się w Krakowie. Uczestniczył w nim także rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Narodowy Kongres Nauki jest podsumowaniem ponad rocznych konsultacji środowiskowych. O rezultatach rozmów na naszej antenie wspomniała rzecznik UZ, Ewa Sapeńko.

Całe środowisko jest raczej pozytywnie ustosunkowane do tej ustawy. Oczywiście można tutaj dyskutować, sprzeczać się z różnymi paragrafami. Natomiast myślę, że środowisko akceptuje projekt tej ustawy. W tej chwili projekt otrzyma rząd i trafi on do parlamentu. Co z tego będzie, to dopiero zobaczymy.<span class="su-quote-cite">Ewa Sapeńko</span>

Ustawa 2.0 ma obejmować całą problematykę związaną z nauką i szkolnictwem wyższym. Jeden akt prawny stanie się zbiorem przepisów z obecnych czterech ustaw. Będzie dotyczyć stopni i tytułów naukowych, kredytów i pożyczek studenckich, ale także zasad finansowania uczelni.

Najbardziej medialnym do tej pory elementem tej ustawy było wydłużenie studiów niestacjonarnych. Studiów pierwszego stopnia – o jeden semestr i drugiego stopnia – także o jeden semestr. W sumie o dwa semestry. To według autora ustawy ma wyrównać poziom kształcenia na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych. Kolejnym elementem wypracowanym na spotkaniach z Parlamentem Studenckim RP, są opłaty w czasie studiów. W projekcie ustawy gwarantuje się studentom, że idąc na studia otrzymają katalog opłat. Przez cały tok studiów będzie on niezmieniony.<span class="su-quote-cite">Ewa Sapeńko</span>

Projekt ustawy zakłada też, że zachowany będzie system boloński, czyli dwustopniowość studiów.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin przewiduje, że ustawa wejdzie w życie we wrześniu bądź październiku 2018 roku.

Dokładniejsze informacje – w całej rozmowie.

Nabór na finiszu, a co (być może) za rok? [REKRUTACJA NA UZ]

 

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00