POLSKA I ŚWIAT:UCZELNIA:

Cztery akty w jednym i wydłużenie studiów, czyli co nieco o Ustawie 2.0

„Konstytucja dla polskiej nauki” czy też Ustawa 2.0 to nazwa planowanej nowej ustawy o nauce i szkolnictwie wyższym. Dyskutowano o niej podczas Narodowego Kongresu Nauki. Ostatnie takie spotkanie odbyło się w Krakowie. Uczestniczył w nim także rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Narodowy Kongres Nauki jest podsumowaniem ponad rocznych konsultacji środowiskowych. O rezultatach rozmów na naszej antenie wspomniała rzecznik UZ, Ewa Sapeńko.

Całe środowisko jest raczej pozytywnie ustosunkowane do tej ustawy. Oczywiście można tutaj dyskutować, sprzeczać się z różnymi paragrafami. Natomiast myślę, że środowisko akceptuje projekt tej ustawy. W tej chwili projekt otrzyma rząd i trafi on do parlamentu. Co z tego będzie, to dopiero zobaczymy.Ewa Sapeńko

Ustawa 2.0 ma obejmować całą problematykę związaną z nauką i szkolnictwem wyższym. Jeden akt prawny stanie się zbiorem przepisów z obecnych czterech ustaw. Będzie dotyczyć stopni i tytułów naukowych, kredytów i pożyczek studenckich, ale także zasad finansowania uczelni.

Najbardziej medialnym do tej pory elementem tej ustawy było wydłużenie studiów niestacjonarnych. Studiów pierwszego stopnia – o jeden semestr i drugiego stopnia – także o jeden semestr. W sumie o dwa semestry. To według autora ustawy ma wyrównać poziom kształcenia na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych. Kolejnym elementem wypracowanym na spotkaniach z Parlamentem Studenckim RP, są opłaty w czasie studiów. W projekcie ustawy gwarantuje się studentom, że idąc na studia otrzymają katalog opłat. Przez cały tok studiów będzie on niezmieniony.Ewa Sapeńko

Projekt ustawy zakłada też, że zachowany będzie system boloński, czyli dwustopniowość studiów.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin przewiduje, że ustawa wejdzie w życie we wrześniu bądź październiku 2018 roku.

Dokładniejsze informacje – w całej rozmowie.

Nabór na finiszu, a co (być może) za rok? [REKRUTACJA NA UZ]

 

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: