UCZELNIA:

4,5 miliona złotych dla uczelni. W co zainwestuje UZ?

– Chcemy wzmacniać uczelnie nie tylko poprzez rozwiązania ustawowe, ale też żeby był widoczny konkretny wymiar wspierania – zapewniał podczas swojej wizyty na Uniwersytecie Zielonogórskim Wojciech Murdzek, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Szef resortu miał okazję obejrzeć najnowsze laboratoria uczelni w Instytucie Automatyki, Elektroniki i Elektrotechniki. Przekazał też wsparcie finansowe.

Minister wręczył władzom uczelni symboliczny czek na 4,5 miliona złotych. To obligacje, z których uniwersytet sfinansuje zadania inwestycyjne.

Władze uczelni będą podejmowały decyzję o ich przeznaczeniu. Forma obligacji daje czas do namysłu, bo one mogą być sukcesywnie wykorzystywane. Nie ma jakiejś bariery, można w miarę potrzeb, w miarę strategicznych decyzji, korzystać z tych środków. Zresztą władze uczelni już dzisiaj opowiadały, że z pierwszej puli 30 milionów złotych przeznaczonych na uczelnię już połowa jest spożytkowana, zainwestowana. Dobrze zainwestowana – dzisiaj oglądamy piękne obiekty, dobre wyposażenie.

Poprzednia ministerialna dotacja trafiła między innymi na remont dawnej stołówki akademickiej. To właśnie tam powstał Instytut Automatyki, Elektroniki i Elektrotechniki.

Pozostałe chyba 11 milionów, bo tyle wstępnie w tej chwili jest już zainwestowane, to są inne obiekty na uczelni, które musieliśmy pilnie robić. Mamy dalsze plany – jest wiele inwestycji, które koniecznie trzeba robić, typu akademiki, które są już w złym stanie, musimy je remontować. Nie jesteśmy w stanie inwestować bez dodatkowych pieniędzy. Dla nas – i myślę, że dla wielu niewielkich uczelni, takich jak nasza – te pieniądze są niezwykle ważne.

Minister Wojciech Murdzek dodał, że w planach jest dalsza pomoc uczelniom. W nowym roku akademickim ma się rozpocząć ogólnopolski konkurs dla kół naukowych. Będą mogły otrzymać maksymalnie 70 tysięcy złotych dotacji, np. na potrzebny sprzęt. – Na pewno nasze koła, których mamy ponad 150, będą uczestniczyły w tym programie – stwierdził prof. Wojciech Strzyżewski, rektor-elekt Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: