UCZELNIA:ZIELONA GÓRA:

20-latek, ale z dużym doświadczeniem. Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii UZ świętuje!

20 lat skończyło Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Taki jubileusz nie może oczywiście obyć się bez podsumowań. A jest o czym mówić, bo dzięki centrum w Lubuskiem łączą się dwie pozornie odległe dziedziny – nauka i przemysł.

Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii pełni funkcję pośrednika między naukowcami a osobami zajmującymi się przemysłem. O tym, jak obie sfery ze sobą współpracują, świadczy liczba zrealizowanych działań.

Coraz szerzej zajmujemy się pośredniczeniem w kontaktach pomiędzy naukowcami a przemysłem, co owocuje potem projektami badawczymi i dalszą współpracą. Krótko podsumowując w liczbach, szokiem dla mnie było to, że w ciągu niespełna 9 lat centrum było w stanie obsłużyć około 1700 zleceń badań, które były wykonywane na uniwersytecie właśnie na zlecenie przemysłu. „Kroimy na miarę” tę współpracę. Firma przychodzi, przedstawia nam swój pomysł, my natomiast szukamy do tego ludzi, szukamy naukowców.<span class="su-quote-cite">Agnieszka Kaczmarek-Pawelska, specjalista ds. komercjalizacji, CPTT UZ</span>

Działalność Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii jest również tematem prac dyplomowych. Jedną z nich napisał Maciej Szarowar, uczestnik konferencji. Miał okazję także współpracować z placówką jako ekspert.

Specjalizuję się w bardzo wąskiej branży. Jest to branża farb i lakierów do przemysłu drzewnego. Pomagałem doradzić w pewnych aspektach stricte technicznych, jak można rozwiązywać jakieś problemy. Nie da się produkować drewnianych, pięknych krzeseł czy stołów albo parkietu bez odpowiedniego podkładu badawczego, bez podkładu, jeżeli chodzi o pomiary właściwości fizykochemicznych drewna czy produktów, którym je powlekamy.<span class="su-quote-cite">Maciej Szarowar</span>

Duże doświadczenie związane z centrami transferu technologii ma Kamil Kipiel, ekspert z dziedziny komercjalizacji z Krakowa. Placówkę w Zielonej Górze ocenia jako miejsce, które coraz lepiej się rozwija.

To jest też spowodowane zmianami ustawowymi, które w ostatnich latach zachodziły, ustawą 2.0, która weszła w zeszłym roku w życie. Teraz, nie ukrywam, jest ten etap dostosowania do nowych przepisów. Czekamy też na rozporządzenia wykonawcze. Ale pod kątem budowy ekosystemu innowacji u was na uczelni myślę, że jest całkiem fajnie. Jesteście jedną z topowych uczelni, zwłaszcza jeśli chodzi o spółki zarządzające parkami technologicznymi i ilość jednostek, które zajmują się innowacjami na uczelni. A to plus.<span class="su-quote-cite">Kamil Kipiel</span>

Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii UZ jest regionalnym punktem kontaktowym w projekcie „Europe Enterprise Network”. Zrzesza on i wspiera małych i średnich przedsiębiorców.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00