ROZMOWA NA 96 FM:

Zielona Góra jest miastem zielonym? „Jeszcze tak”

Gospodarka leśna i ochrona środowiska okiem eksperta. Marek Maciantowicz z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze odniósł się w Rozmowie na 96 FM m.in. do wycinki drzew pod budowę ścieżki rowerowej do Ochli.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska kazała wstrzymać wycinkę drzew na terenie, gdzie ma powstać ścieżka rowerowa w kierunku Ochli. Maciantowicz uważa, że można było zrobić więcej i oszczędzić część drzew. Jako przykład podał budowę drogi S3 w okolicach Sulechowa.

Myślę, że były możliwości pozostawienia tych kilkunastu drzew, które stanowią duży walor krajobrazowy. Jakoś kłóci mi się turystyka rowerowa z wycinaniem najcenniejszych elementów. Projektant mógł się postarać i zostawić „łezki” z kępami najcenniejszych drzew o wymiarach pomnikowych, bo one stanowią walor. Nawet przy drodze S3, koło Sulechowa pozostawiono drzewa, które miały być wycięte i leciutko zmodyfikowano przebieg drogi.Marek Maciantowicz

Marek Maciantowicz twierdzi, że nie ustrzeżono się błędów.

Nie została wykonana ocena oddziałowania na środowisko, która na pewno zwróciłaby uwagę na pomnikowe dęby. Projektant dostałby wskazówki kierunkowe, żeby kilka drzew ominąć. Z tego, co wiem tam był pas 13-metrowy, więc pole manewru było. My w lasach byśmy chyba nie wycięli takich dębów, które są na obrzeżach. Zostawia się je jako ekotony, cenne elementy przyrodnicze.Marek Maciantowicz

Przedstawiciel Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze zauważył jednocześnie, że świadomość ludzi dotycząca gospodarki leśnej i zieleni wzrasta. Więcej na ten temat, również z punktu widzenia przepisów i litery prawa poniżej.

Rozmowa na 96 FM 16-03

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00