HOTROZMOWA NA 96 FM:ZIELONA GÓRA:

Za chwile minie 6 lat od połączenia miasta z gminą. Jak oceniamy ten okres?

Dokładnie 1 stycznia 2015 roku Zielona Góra stała się większa. Miasto połączyło się z gminą. Niebawem minie 6 lat od tego wydarzenia. Podsumowaliśmy ten czas w Radiu Index wspólnie z Sebastianem Jagiełowiczem.

Przewodniczący zarządu Dzielnicy Nowe Miasto wrócił pamięcią do początków. Największe obawy, jak zawsze, dotyczyły pieniędzy.

Po pięciu latach mogę powiedzieć, że tych problemów bardzo dużo nie było, jak się spodziewaliśmy. W tej chwili wszyscy funkcjonują i odnaleźli się z nowej rzeczywistości i większych problemów generalnie nie ma, a jeżeli są, to na bieżąco staramy się je rozwiązywać.

Najważniejsze inwestycje jakie po połączeniu udało się przeprowadzić w sołectwach, były realizowane dzięki tzw. bonusowi połączeniowemu. Czy te pieniądze są jeszcze dostępne?

Bonus ministerialny się już w tej chwili kończy. Okres mamy taki, że ogłaszając przetargi, powstają jeszcze oszczędności, jak np. w Zawadzie. Tam kosztorys inwestorski opiewa na prawie 2 mln zł, ale uzyskano ofertę w wyniku przetargu na kwotę ok. 900 tys. zł. Są więc środki na budowę kolejnych dróg.

Bo to drogi są najbardziej pożądane w sołectwach. Nie wszystko z tych pieniędzy udało się zrealizować, co przyznawał Jagiełowicz.

Pieniądze dla sołectw pochodzą jeszcze z tzw. funduszu chodnikowego na drobne inwestycje.

Więcej podsumowań z punktu widzenia przewodniczącego zarządu dzielnicy nowe miasto na portalu wZielonej.pl. Tam do zobaczenia cała rozmowa.

A wy jak oceniacie połączenie? Dajcie nam znać w komentarzach.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: