ROZMOWA NA 96 FM:

Wakacje dla uczelni, ale nie dla wykładowców. Ustawa 2.0 spędza sen z powiek

Mimo przerw urlopowych Uniwersytet Zielonogórski nie śpi, jak przyznaje radny i ekonomista Zbigniew Binek. Wykładowca Wydziału Ekonomii i Zarządzania zwraca uwagę, że pracownicy z uwagą śledzą, co dzieje się w związku z nowymi przepisami o szkolnictwie wyższym. A zakończył się właśnie etap prac parlamentarnych. Teraz ustawa trafi w ręce prezydenta.

Nowe prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, zwane „Konstytucją dla polskiej nauki” ma wejść w życie 1 października. Binek nie krytykuje wszystkich zmian – uważa, że na plus może wyjść zniesienie obowiązku habilitacji. Zastanawia się jednak, jak to wpłynie na pracę nauczycieli akademickich.

Teraz to się zmieniło. Nie będzie ważne, czy ktoś ma habilitację, czy nie. Wydaje się, że to zmiana jakościowo na lepsze. No ale to jednak trochę pomieszanie, bo okazuje się, że znajdą się osoby, które nie będą musiały mocno pracować, a będą miały gwarancję zatrudnienia. To jest niewłaściwe rozwiązanie.Zbigniew Binek

Konsultacje ze środowiskiem akademickim w sprawie nowej ustawy trwały 2 lata. Radny i ekonomista twierdzi, że debata powinna trwać dłużej, by wprowadzić jasne, przemyślane rozwiązania.

W całości rozmowy m.in. również o budowie szkoły przy ulicy Energetyków.

Rozmowa na 96 FM – Zbigniew Binek

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: