ROZMOWA NA 96 FM:

Tydzień do festiwalu „Kozzi-Holoubek-Głowacki”. Święto filmu i teatru znów w Zielonej Górze, Żarach i Wiechlicach

Na kilka czerwcowych dni województwo lubuskie zostanie królestwem filmu i teatru. To dzięki festiwalowi organizowanemu przez bibliotekę Norwida i Stowarzyszenie Miłośników Działań Kulturalnych „Debiut”. Podtytuł tegorocznej edycji wydarzenia to „Kozzi-Holoubek-Głowacki”.

Kinomani i fani teatru będą więc wspominać Macieja Kozłowskiego, Gustawa Holoubka i Janusza Głowackiego. Pierwotnie festiwal odbywał się na cześć pierwszego z nich – wybitnego aktora urodzonego w Kargowej. Z biegiem lat formuła imprezy została rozbudowana. Co roku oprócz Kozłowskiego upamiętnia dwóch innych aktorów bądź literatów. A centrum festiwalowych wydarzeń jest już nie tylko Kargowa.

Część wydarzeń odbywa się w Żarach, we współpracy z burmistrzem i Żarskim Domem Kultury. Podobnie w zeszłym roku zaczęła się współpraca ze Szprotawą. Przyjął się również pomysł corocznej gali w pałacu w Wiechlicach, trochę stylizowanej na gale hollywoodzkie. Wszyscy powątpiewali: kto przyjedzie wieczorem do Wiechlic? Teraz mamy problem, kogo zaprosić, bo mamy ograniczoną liczbę miejsc.Andrzej Buck

Ponadto niektóre z wydarzeń odbędą się również w Zielonej Górze. Widzowie zgromadzą się na seansach filmowych w rektoracie Uniwersytetu Zielonogórskiego, Sali im. Janusza Koniusza w bibliotece wojewódzkiej czy Bibliotece Pana Kleksa.

Tym, co wyróżnia Festiwal Filmu i Teatru, są znani i znakomici artyści. W tym roku region odwiedzą m.in. Magdalena Zawadzka, Sonia Bohosiewicz i Piotr Cyrwus.

Festiwal rozpocznie się już 8 czerwca. Więcej szczegółów – w całej rozmowie.

Andrzej Buck

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X