ROZMOWA NA 96 FM:

Seksuolog o swoich badaniach: 34% młodych ludzi było wykorzystywanych

– Rodzice powinni przyjąć w relacjach z dzieckiem zasadę, że nie ma tajemnic – mówi prof. Zbigniew Izdebski, który w Rozmowie na 96 FM pochylił się nad tematem pedofilii.

Seksuolog Uniwersytetu Zielonogórskiego prowadził badania wśród młodzieży na temat wykorzystania seksualnego. Wyniki w grupie przebadanych 5 tysięcy 17 i 18 latków były wstrząsające. Badania miały charakter międzynarodowy i został przeprowadzone wśród młodzieży krajów Morza Bałtyckiego.

To były badania reprezentatywne dla Polski. Z nich wynikało, że 34% młodych ludzi w Polsce przyznało się, że doznało różnych form wykorzystywana seksualnego.  W tej grupie 12% przyznało się do tego, że sami byli sprawcami przemocy seksualnej, czyli mówimy także o przemocy rówieśniczej.prof. Zbigniew Izdebski, seksuolog, Uniwersytet Zielonogórski

W audycji prof. Izdebski przyznał, że osoby, które dopuszczają się przestępstwa o charakterze seksualnym często również manipulują swoimi ofiarami mówiąc: „tylko nie mów nikomu”. Seksuolog podkreślił, że w  relacjach rodzice – dzieci nie powinno być tajemnic.

Rozmawiajmy o seksualności, ale tak, żeby nie zawstydzać dziecka. Pokazywać, co wolno, a czego niewolno osobie dorosłej w relacjach z dzieckiem. Nie nazywajmy tego seksualizacją dzieci. Nierozmawianie na te tematy czyni nas, ludzi dorosłych, moralnie odpowiedzialnymi za to, że dzieci są ofiarami. Czy nam się uda zlikwidować przemoc? Nie! Czy nam się uda ją ograniczyć? Tak, w momencie, gdy dziecko będzie bardziej świadome.prof. Zbigniew Izdebski, seksuolog, Uniwersytet Zielonogórski

Dużo więcej na ten temat w całej rozmowie z profesorem Izdebskim, która jest do zobaczenia na portalu wZielonej.pl i na radiowym Facebooku.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: