ROZMOWA NA 96 FM:WAŻNE

S. Kowal o ZIT-ach: Rozumiem prezydenta Kubickiego, ale liczy się zrównoważony rozwój

– Nie wiem – to odpowiedź na pytanie radnego sejmiku województwa lubuskiego Sławomira Kowala czy ws. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych może się coś jeszcze zmienić. Przedstawiciel Bezpartyjnych Samorządowców był gościem porannej Rozmowy na 96 FM.

Radny sejmiku mówił, że rozumie prezydenta Zielonej Góry, Janusza Kubickiego, który walczy o jak największe unijne środki dla miasta, ale uważa, że priorytetem jest zrównoważony rozwój samorządów, a nie umacnianie najsilniejszych.

Kosztem tych największych gmin cierpią cały czas najsłabsze gminy. Mówię o większości gmin, które są słabe. Województwo lubuskie jest słabe gospodarczo. Nie odkrywam tu Ameryki. Róbmy wszystko, żeby się rozwijało.

Kowal w przeszłości kierował samorządem, był burmistrzem Żagania. Spoglądając na Zieloną Górę uważa, że kwota 184 euro na mieszkańca w ramach ZIT-ów jest równoważna w stosunku do całego regionu. Radny uważa, że w trakcie nowej perspektywy te środki mogą zostać zwiększone.

Tak jak było w poprzedniej alokacji, jeżeli rozpoczęto ZIT-y od 160 euro a zakończono na 300, to niewykluczone jest, że teraz będzie tak samo, bo pojawią się oszczędności i zostaną przeznaczone na to zwiększenie. Rozpoczynamy jednak od 184 euro.

Dodajmy, że w tej sprawie zostanie zwołana nadzwyczajna sesja sejmiku. Cała Rozmowa na 96 FM, nie tylko o ZIT-ach, ale także m.in. o budżecie województwa lubuskiego na portalu wZielonej.pl.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00