ROZMOWA NA 96 FM:

Rusza sezon grzewczy, a wraz z nim powróci temat smogu

Uświadamiać, karać, finansować lepszej jakości opał – za chwilę zostaniemy zasypani pomysłami jak walczyć ze smogiem. Najcieplejsze miesiące roku już za nami i już niebawem przy okazji sezonu grzewczego powróci temat zanieczyszczenia powietrza.

Mirosław Bukiewicz, radny Platformy Obywatelskiej przygląda się tematyce smogu, który pojawi się wraz z niską emisją. W minionym sezonie grzewczym smog stał się przedmiotem dyskusji polityków w całej Polsce. Często jako powód słabej jakości opału podawano niezamożność gospodarstw domowych. Bukiewicz uważa, że nie zawsze finanse odgrywają decydującą rolę.

Nie zawsze jest to związane z problemem finansowym. Finanse to jedno, a świadomość to drugie. Jeśli palimy paliwem złej jakość – mułem węglowym – to zanieczyszczamy środowisko. Spalamy czasami rzeczy i myślimy: ach, nic się nie stanie. Zaoszczędzę trochę pieniędzy. Nie dlatego, że nie mamy, tylko, że nie chce nam się w inny sposób utylizować zanieczyszczeń.Mirosław Bukiewicz

Dlatego zdaniem radnego Platformy Obywatelskiej ważna jest edukacja, która powinna się rozpoczynać od najmłodszych. Kary, których egzekwowanie i tak będzie problematyczne, trzeba zostawić na koniec.

Pani wiceprezydent Haręźlak prowadzi akcję w szkołach, które uświadamiają o konsekwencjach palenia złym paliwem, o znaczeniu czystego powietrza. Ja nie jestem zwolennikiem kar. Nauczyliśmy się np. segregować śmieci. Najpierw trzeba kształcić, a dopiero potem, gdy nie ma już innych metod, to będziemy karać.Mirosław Bukiewicz

Rozmowa na 96 FM 29-09

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

Tagi
Zobacz więcej
Back to top button
Close
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: