ROZMOWA NA 96 FM:UCZELNIA:

Prof. matematyki: nie rezygnujmy z niej na maturze!

– Nasi matematycy są bardzo cenieni w kraju – mówi z dumą prof. Andrzej Cegielski z Wydziału Matematyki, Informatyki i Ekonometrii Uniwersytetu Zielonogórskiego, który przy okazji dnia matematyki podkreślał w Rozmowie na 96 FM, że ta nauka obecna jest w każdym obszarze życia.

I zdaniem profesora nie powinna znikać z listy przedmiotów obowiązkowych na maturze. Dyskusja o jej obecności na egzaminie dojrzałości trwa od jakiegoś czasu.

Matura to jest egzamin z trzech języków: polskiego, obcego i logiki. I tym ostatnim jest matematyka. Uważam, że byłoby bardzo źle, gdybyśmy zrezygnowali z matematyki na maturze. Dzięki temu, że uczniowie poznają ten przedmiot, uczą się logicznie rozumować. Cała nasza wiedza, życie, są oparte na logicznym rozumowaniu. Jeżeli wyciągamy logiczne wnioski z przesłanek, to postępujemy w sposób racjonalny.prof. Andrzej Cegielski

Prof. Cegielski jest dumny z tego, że poziom kształcenia w dziedzinie matematyki na naszej uczelni jest wysoki, jednocześnie ubolewa, że nauczanie tego przedmiotu w szkołach średnich stale się obniża.

Kiedyś poziom matematyki był bardzo wysoki. Od czasów drugiej wojny światowej matematyka właściwie była zawsze obecna na maturze. Rezygnacja z niej była bardzo dużym błędem w przeszłości, bo to zrobiło wielkie szkody, które, żeby odrobić potrzeba wielu lat. Teraz znowu są pomysły, żeby tę matematykę zlikwidować i uważam, że jest to bardzo zły pomysł.prof. Andrzej Cegielski

Pojutrze obchodzony jest z kolei dzień liczby pi. Nasz wydział też będzie celebrował to święto. W czwartek w godz. od 11:00 do 13:00 w sali nr 207, budynku A-29, przy ul. prof. Szafrana, będzie można wysłuchać wykładu prof. Michała Kisielewicza, który nosi tytuł: „Powstanie i rozwój zielonogórskiego środowiska matematycznego”. Po wykładzie przewidziano turniej matematyczny z liczbą pi w tle. Więcej o tym w całej Rozmowie na 96 FM.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: