ROZMOWA NA 96 FM:UCZELNIA:

Prof. Izdebski o edukacji seksualnej. „Problem nie leży w dzieciach, a w dorosłych”

Dziecko nie pyta o techniki seksualne. Zadaje proste pytania i chce otrzymać prostą odpowiedź – mówił w Radiu Index prof. Zbigniew Izdebski, seksuolog z Uniwersytetu Zielonogórskiego, którego zdaniem edukacja seksualna nie jest w Polsce tematem moralnym, naukowym, a politycznym.

Czy edukacja seksualna rozbudza seksualność dzieci?

Edukacja jest formą przekazania wiedzy. I koniec! To często nie jest problem w dzieciach, a w ludziach dorosłych, którzy uruchamiają nie wiadomo jakie fantazje na ten temat i mówią: lepiej z dzieckiem na te tematy nie rozmawiać. Tutaj jednak kłania nam się problematyka dotycząca psychologii rozwoju człowieka, dziecka. Musimy zapamiętać albo się douczyć, że czymś innym jest rozwój i myślenie dziecka, a czymś innym rozwój i myślenie dorosłego człowieka.prof. Zbigniew Izdebski, seksuolog

Prof. Izdebski uważa, że nigdy nie było dobrych czasów do rozmów na tematy seksualne w Polsce, ale też zaznacza, że nigdy nie było tak źle, jak jest teraz. Seksuolog dodaje, że przedmiot „wychowanie do życia w rodzinie” jest w większości szkół kiepsko realizowany. Zakazanie edukacji seksualnej jako sposób na walkę z pedofilią i przemocą seksualną, prof. Izdebski nazywa moralnie nagannym.

Moralnie nagannym, że pod płaszczykiem walki z pedofilią, my reprezentujemy takie podwójne standardy moralne, które dotyczą ograniczenia wiedzy. Jedną z form walki z pedofilią jest dobra edukacja seksualna. Proszę zwrócić uwagę, że jeżeli mówimy o przemocy seksualnej wobec dzieci, to mówimy o przemocy seksualnej wobec dzieci. Jeśli chcemy je chronić przed tym, to musimy, powtarzam, musimy im dostarczyć wiedzę dostosowaną do ich fazy rozwojowej, na temat rozwoju seksualnego.prof. Zbigniew Izdebski, seksuolog

Edukacja seksualna, zdaniem prof. Izdebskiego, to proces nauczania, który powinien trwać przez całe życie. – Inna wiedza będzie potrzebna małemu dziecku, inna nastolatkowi, a inna dorosłemu, który na przykład zostanie rodzicem – dodaje naukowiec, z którym cała Rozmowa na 96 FM do zobaczenia na portalu w Zielonej.pl.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: