ROZMOWA NA 96 FM:UCZELNIA:

Prof. Izdebski o edukacji seksualnej. „Problem nie leży w dzieciach, a w dorosłych”

Dziecko nie pyta o techniki seksualne. Zadaje proste pytania i chce otrzymać prostą odpowiedź – mówił w Radiu Index prof. Zbigniew Izdebski, seksuolog z Uniwersytetu Zielonogórskiego, którego zdaniem edukacja seksualna nie jest w Polsce tematem moralnym, naukowym, a politycznym.

Czy edukacja seksualna rozbudza seksualność dzieci?

Edukacja jest formą przekazania wiedzy. I koniec! To często nie jest problem w dzieciach, a w ludziach dorosłych, którzy uruchamiają nie wiadomo jakie fantazje na ten temat i mówią: lepiej z dzieckiem na te tematy nie rozmawiać. Tutaj jednak kłania nam się problematyka dotycząca psychologii rozwoju człowieka, dziecka. Musimy zapamiętać albo się douczyć, że czymś innym jest rozwój i myślenie dziecka, a czymś innym rozwój i myślenie dorosłego człowieka.<span class="su-quote-cite">prof. Zbigniew Izdebski, seksuolog</span>

Prof. Izdebski uważa, że nigdy nie było dobrych czasów do rozmów na tematy seksualne w Polsce, ale też zaznacza, że nigdy nie było tak źle, jak jest teraz. Seksuolog dodaje, że przedmiot „wychowanie do życia w rodzinie” jest w większości szkół kiepsko realizowany. Zakazanie edukacji seksualnej jako sposób na walkę z pedofilią i przemocą seksualną, prof. Izdebski nazywa moralnie nagannym.

Moralnie nagannym, że pod płaszczykiem walki z pedofilią, my reprezentujemy takie podwójne standardy moralne, które dotyczą ograniczenia wiedzy. Jedną z form walki z pedofilią jest dobra edukacja seksualna. Proszę zwrócić uwagę, że jeżeli mówimy o przemocy seksualnej wobec dzieci, to mówimy o przemocy seksualnej wobec dzieci. Jeśli chcemy je chronić przed tym, to musimy, powtarzam, musimy im dostarczyć wiedzę dostosowaną do ich fazy rozwojowej, na temat rozwoju seksualnego.<span class="su-quote-cite">prof. Zbigniew Izdebski, seksuolog</span>

Edukacja seksualna, zdaniem prof. Izdebskiego, to proces nauczania, który powinien trwać przez całe życie. – Inna wiedza będzie potrzebna małemu dziecku, inna nastolatkowi, a inna dorosłemu, który na przykład zostanie rodzicem – dodaje naukowiec, z którym cała Rozmowa na 96 FM do zobaczenia na portalu w Zielonej.pl.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00