ROZMOWA NA 96 FM:

Pomnikowa Zielona Góra? „Nasza tożsamość musi być uzewnętrzniana”

Wiele wskazuje na to, że miasto wzbogaci się o kolejne pomniki. Są plany postawienia figury św. Urbana w okolicach filharmonii, a także dyskusje związane z lokalizacją pomnika Józefa Piłsudskiego. Kilka pomysłów na monumenty pojawiło się też w budżecie obywatelskim.

Poza pomnikiem marszałka mieszkańcy zgłosili m.in. rekonstrukcję winiarki Emmy. Zdaniem radnego PiS, Jacka Budzińskiego, takie inicjatywy są ważne. Nie jest więc zaskoczony, że mieszkańcy angażują się w nie emocjonalnie.

Swego czasu była też konkretna dyskusja, jak stawiano pomnik Bachusa. Czy rzeźba Bachusa ma być niedaleko studia (Radia Index – przyp. red.), czy też wybudować na nowo pomnik Emmy winiarki. Zdecydowano się na postawienie rzeźby Bachusa, ale teraz ten pomysł wraca. Chcą skorzystać z oryginalnej lokalizacji, czyli przy rondzie w okolicach kina Newa. I słusznie, jeśli zdobędzie odpowiednią liczbę głosów, jestem jak najbardziej za. Byłem od początku za odnowieniem tego pomnika. Nasza tożsamość, kultura, musi być uzewnętrzniana w postaci pomników, żeby ludzie wiedzieli, że mamy historię i tradycję.Jacek Budziński

Radny powołał się na przykład pomnika, który powstał na okoliczność upamiętnienia Wydarzeń Zielonogórskich.

Cała rozmowa, również o akcji Pogromców Bazgrołów i mieszkaniach komunalnych w Zielonej Górze, dostępna poniżej.

Rozmowa na 96 FM – Jacek Budziński

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: