ROZMOWA NA 96 FM:

Politolog o Elżbiecie Rafalskiej: cieszmy się z mandatu lubuskiego polityka

– Cieszę się, że udało się pani Rafalskiej, bo to zawsze jakiś lubuski akcent – komentuje wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego w naszym okręgu dr Agnieszka Opalińska.

Przedstawicielka naszej uczelni przyznała, że nie był dla niej zaskoczeniem najlepszy w lubusko-zachodniopomorskim wynik Bartosza Arłukowicza. Szeroka aktywność przyniosła też mandat Bogusławowi Liberadzkiemu. Dotychczasową minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbietę Rafalską oceniła jako polityka zadaniowego, który na liście Prawa i Sprawiedliwości pojawił się jako przeciwwaga dla kandydatury marszałek Elżbiety Polak.

Wystawienie pani Elżbiety Rafalskiej było bardzo dobrym posunięciem PiS-u. Szczególnie dlatego, że ona była mocną przeciwwagą dla Elżbiety Polak. Dwie silne, znane w regionie kobiety, które są doceniane, zapracowały na swoją pozycję. To był główny argument, żeby panią Rafalską wystawić. Przy tworzeniu list wyborczych trzeba patrzeć na przeciwnika. Ta lista musi być konkurencyjna. Ważna jest także sama siła listy. Największa konkurencja nie jest między przeciwnikami politycznymi, ale z konkurentami na tej samej liście. To jest realny przeciwnik, z którym walczymy w wyborach.dr Agnieszka Opalińska

Ponadto dr Opalińska zauważyła, że niezmiennie w wyborach na europosłów lubuszanie przegrywają z kandydatami z zachodniopomorskiego.

Wywalczenie tego naszego lubuskiego posła jest trudne. Do tej pory był to tylko Artur Zasada. Teraz, mam nadzieję, że przyjmie ten mandat i będzie europosłem Elżbieta Rafalska. Myślę, że tutaj jeszcze nic do końca nie wiadomo. Trzeba sobie powiedzieć otwarcie, nawet patrząc na wynik Elżbiety Polak, w południowej części województwa wygrywa, ale już na północy nawet lubuszanie nie głosują na lubuskiego kandydata. Podobnie było z europosłem Zasadą, gdzie w Gorzowie i północnej części regionu Sławomir Nitras pobił go na głowę. Cały czas ten dysonans między południem, a północą, ten podział województwa jest znaczący w tych wyborach.dr Agnieszka Opalińska

Więcej powyborczych komentarzy na portalu wZielonej.pl i na radiowym Facebooku, gdzie do zobaczenia jest cała Rozmowa na 96 FM z dr Agnieszką Opalińską. Przypomnijmy, w sumie z okręgu lubusko-zachodniopomorskiego mandat zdobyło czterech polityków. Oprócz Elżbiety Rafalskiej, Bartosza Arłukowicza i Bogusława Liberadzkiego był to również Joachim Brudziński.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: