ROZMOWA NA 96 FM:

„W pierwszej edycji 56 filmów, dziś 232”. W środę rusza IX Solanin Film Festiwal

„Koniec pieprzenia w kinie, czas dosolić” – takim hasłem zachęca Solanin Film Festiwal, który już po raz dziewiąty rozpocznie się jutro w Nowej Soli.

To festiwal dla miłośników kina niezależnego, na którym prezentowane są offowe produkcje z różnych stron świata. Gwiazdą tegorocznej edycji Solanin będzie Jerzy Stuhr.

Nagroda naszego Mocnego Solanina, którą staramy się co roku przyznać, to jest 100% tego, co mogliśmy osiągnąć. Wystarczyły trzy dni, żeby profesor sprawdził swój terminarz i absolutnie zaakceptował zaproszenie. To było szybkie i świetne i rekomendacja dla nas do zapraszania kolejnych osób.Grzegorz Potęga, dyrektor festiwalu

Na festiwalu zostaną wyświetlone cztery filmy z Jerzym Stuhrem. Po projekcji „Obywatela” w czwartek o 17:30 odbędzie się spotkanie ze znakomitym aktorem i reżyserem. Ponadto do Nowej Soli przyjadą m.in. aktorzy młodszego pokolenia – Dawid Ogrodnik, Filip Pławiak czy Sebastian Stankiewicz. Nieodzownym elementem festiwalu są też konkursy kina niezależnego i offowego.

Mamy 30 filmów niezależnych. Obejrzałem wszystkie. Sebastian Stankiewicz uznał, że warto byłoby pokazać jego spektakl „Człowiek bez twarzy”. Robiła to wytwórnia filmów fabularnych i dokumentalnych. Nie jest to projekt szerzej reklamowany, ale powstaje w jednym z głównych studiów w Polsce taki bardzo ciekawy zestaw teatrów, które właśnie to studium postanowiło wyprodukować. Ten spektakl jest jednym z nim. Jestem bardzo ciekawy tego wydarzenia, bo być może będzie to taka nasza kontynuacja na przyszłe lata. To biały kruk na dużym ekranie.Grzegorz Potęga, dyrektor festiwalu

W programie festiwalu tradycyjnie nie zabraknie imprez towarzyszących, jedną z nich są np. warsztaty krytyki filmowej. IX Solanin Film Festiwal od środy do niedzieli w Nowej Soli. Więcej o festiwalu tutaj. Poniżej cała Rozmowa na 96 FM z Grzegorzem Potęgą.

Rozmowa na 96 FM 22-08

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X