ROZMOWA NA 96 FM:

Orkan Grzegorz nie tak dotkliwy jak Ksawery

W miniony weekend znów wietrznie było w naszym regionie. Tym razem przez Europę przechodził orkan Grzegorz, który na szczęście nie wyrządził aż takich szkód jak jego poprzednik z początku miesiąca – orkan Ksawery.

Służby znów miały pracowity weekend, ale skala zdarzeń była zdecydowanie mniejsza. Mówił o tym w Rozmowie na 96 FM Waldemar Michałowski, dyrektor Departamentu Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Miasta Zielna Góra.

Czas, kiedy ten silny wiatr mocno wiało, to było 20-30 minut, poprzednio wiał prawie dwie godziny. Prędkość w porywach była porównywalna, bo to ok. 100 km/h. W jednym i drugim przypadku. Orkan bokiem zahaczył o Zielonej Góry. Południe miasta i południe województwa lubuskiego. Strażacy w mieście i powiecie mieli ponad 100 wyjazdów, poprzednio było ponad 400. Myślę, że podobnie było w policji. Rozmawiałem też z Eneą. Tam też zdarzeń było dużo mniej.<span class="su-quote-cite">Waldemar Michałowski</span>

Powracające z różną siłą anomalie pogodowe zmuszają jednak do dyskusji na temat ostrzegania mieszkańców. Waldemar Michałowski przywołuje Regionalny System Ostrzegania i liczy, że platforma w przyszłości będzie rozbudowana. Zdaniem dyrektora wciąż w tej sprawie jest dużo do zrobienia, ale tutaj też musi być wsparcie władz centralnych.

Sam powiat, same miasto nie jest w stanie pewnych rzeczy przygotować. Pewne rzeczy muszą być zmienione w ustawie. O telekomunikacji, czy innych przepisach, jak w ustawie o zarządzaniu kryzysowym. Chodzi o komunikację w sytuacjach zagrożenia. My jako miasto staramy się wykorzystywać Facebooka, stronę internetową miasta, wysyłanie SMS. To jeszcze moim zdaniem jest za mało. Czekamy na pewne rozwiązania. Jak promowałem i nadal promuję RSO. Niektórzy krytykują, że wypadki w systemie pojawiają się z opóźnieniem. Ostatnio, przy okazji ćwiczeń, mówiłem w Urzędzie Wojewódzkim, że warto iść w kierunku rozbudowy systemu.<span class="su-quote-cite">Waldemar Michałowski</span>

W Rozmowie na 96 FM także o nowoczesnym monitoringu, który musi rozpocząć swoją pracę do połowy maja przyszłego roku. Program w całości na portalu wZielonej.pl.

Rozmowa na 96 FM 30-10

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00