ROZMOWA NA 96 FM:UCZELNIA:

O czym pacjent wiedzieć powinien? O tym na Uniwersytecie Zielonogórskim

Jakie prawa ma pacjent w systemie publicznej opieki zdrowotnej? O czym wiedzieć powinien, gdy korzysta ze służby zdrowia? Na te pytania padną odpowiedzi w piątek na Uniwersytecie Zielonogórskim.

O prawach, ale i obowiązkach pacjenta mówił w Rozmowie na 96 FM Piotr Bromber, dyrektor Lubuskiego Oddziału NFZ w Zielonej Górze.

Podstawowe prawo pacjenta, to jest prawo do opieki zdrowotnej, prawo dostępu do dokumentacji medycznej, prawo do informacji. Jest ustawa o prawach pacjenta, która szeroko definiuje katalog praw pacjenta i to jest bardzo ważne. Dla nas zdrowie staje się wartością w momencie, gdy jest jakieś prawdopodobieństwo jego utraty. Zastanawiamy się wówczas, jak rozwiązać problem osobisty lub też bliskiej nam osoby. To też jest nasza rola, by te prawa pacjenta wytłumaczyć, dostarczyć pacjentowi takiej wiedzy, by umiejętnie poruszał się w systemie ochrony zdrowia.Piotr Bromber, dyrektor Lubuskiego Oddziału NFZ w Zielonej Górze

W piątek o prawach pacjenta mówić będą fachowcy z różnych dziedzin nauki i obszarów związanych ze zdrowiem. Spotkanie odbędzie się w Bibliotece Uniwersyteckiej.

Będziemy gościli Rzecznika Praw Pacjenta, będą wykładowcy, którzy swój przekaż ukierunkują do organizacji pacjenckich. Biuro Rzecznika Praw Pacjenta będzie miało swoje stoisko po to, by organizacje pacjenckie mogły nawiązać kontakt, wymienić się swoim doświadczeniem. Chcemy być partnerem dla organizacji pacjenckich, ale też chcemy stworzyć im przestrzeń do współpracy i wymiany wiedzy.Piotr Bromber, dyrektor Lubuskiego Oddziału NFZ w Zielonej Górze

Program wydarzenia, a także cała Rozmowa na 96 FM z Piotrem Bromberem na portalu wZielonej.pl i na radiowym Facebooku.

godz. 11.00-13.30  Konferencja „Prawa pacjenta” Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego, Al. Wojska Polskiego 71, Zielona Góra

11.00-11.15  Powitanie gości

11.15-11.35      Wystąpienie Bartłomieja Chmielowca Rzecznika Praw Pacjenta, temat wykładu „ Prawa i bezpieczeństwo pacjenta”

11.35-11.55      Wystąpienie dr n. ekon. Adama Niedzielskiego p.o. Prezesa NFZ, temat wykładu „Projekty propacjenckie w strategii NFZ”

11.55-12.15      Wystąpienie prof. dr hab. Doroty Karkowskiej, temat wykładu „ Prawa pacjenta w systemie publicznej opieki zdrowotnej”

12.35-12.55       Wystąpienie ks. dr Arkadiusza Nowaka z Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, temat wystąpienia „Działalność organizacji pacjentów na tle systemu ochrony zdrowia”

12.55-13.15  Wystąpienie prof. Dorota Szaban, Dyrektora Instytutu Socjologii, temat wykładu „System opieki zdrowotnej oczami pacjentów”

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00