ROZMOWA NA 96 FM:

Nieważne na czym, nieważne gdzie. Czytać można wszędzie!

Na dworcu, w galerii handlowej, w ramach bookcrossingu. Tradycyjnie, na tablecie lub formie audiobooka. Czytanie ma różne oblicza i zmienia się tak, jak zmienia się… życie.

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek powoli dobiega końca. Jak zawsze aktywna była Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida, której namiastkę można dziś spotkać w Galerii Focus Mall. Szczegóły przybliżył w Rozmowie na 96 FM Andrzej Buck, dyrektor zielonogórskiej książnicy.

Bardzo chciałbym utworzyć filię w tej galerii i myślę, że to z czasem się uda, bo próbuję namówić różnych mecenasów. Na razie udało się wejść w bezpłatną współpracę z galerią, która udostępniła na 50 m kw. na zbudowanie mobilnej biblioteki medialnej. Mamy tam wyodrębnione strefy nowych technologii, strefa informacyjna biblioteki, strefa malucha, strefa spotkań, strefa działań animacyjnych i strefa spotkań autorskich – wylicza A. Buck.

Czyli biblioteka w formie tradycyjnej, ale takiej, która nadąża za zmieniającym się światem. Dziś czytamy na urządzeniach mobilnych, słuchamy audiobooków przemieszczając się. Coraz częściej w przestrzeniach publicznych napotykamy na bookcrossing. Czytanie na różnych nośnikach to znak naszych czasów, do czego musimy się przyzwyczaić.

Niektórzy się martwią o zapach książek, czy szelest papieru. To jest piękne, ale życie reguluje nasze możliwości. To nieprawda, że tylko młodzi korzystają z audiobooków albo niepełnosprawni – dodaje Buck.

Książki w galeriach handlowych czy na dworcach już nikogo nie dziwią. Dyrektor Norwida chciałby, aby w przyszłości również i na dworcu w Zielonej Górze, a także w Centrum Przesiadkowym znalazło się coś do poczytania. Cała Rozmowa na 96 FM do wysłuchania poniżej.

Rozmowa na 96 FM 12-05

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00