ROZMOWA NA 96 FM:

Mania: Przelała się czara goryczy. Proszę nas zrozumieć

– To jest strajk całej oświaty. Nauczycieli, pracowników administracji i obsługi oraz wszystkich, którzy w szkołach pracują – podkreślała w Rozmowie na 96 FM Bożena Mania, szefowa lubuskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Poranny gość Radia Index liczy, że dzieci nie zostaną posłane do strajkujących placówek, ale jeżeli rodzic nie ma możliwości zapewnienia opieki, to szkoła zajmie się dzieckiem. – Bezpieczeństwo jest priorytetem – podkreśliła Mania.

Jeżeli przyjdzie jakieś dziecko, to przecież szkoła jest otwarta. Owszem, niektórzy dyrektorzy podjęli decyzję o zamknięciu szkoły, ponieważ, gdy są sami, a nieskutecznie powiadomieni zostali rodzice i przyprowadzą setkę dzieci, to jak on sobie poradzi? Bezpieczeństwo jest priorytetem. Jeżeli będą pojedyncze przypadki, to wiadomo. W mojej szkole, z której do państwa przyszłam, nie pojawiło się żadne dziecko ani żaden rodzic.Bożena Mania, szefowa lubuskiego ZNP

Strajk rozpoczął się dziś, a na środę zaplanowano początek egzaminów gimnazjalnych. Co z nimi? MEN przygotowało rozporządzenie, na mocy którego w komisji mogliby zasiąść emerytowani nauczyciele lub z innych placówek. Kuratoria w całym kraju zachęcały osoby z wykształceniem pedagogicznym do tego, by zgłaszać się do nadzorowania egzaminów. – To nie wpłynie dobrze ani na uczniów, ani na jakość tych testów – uważa szefowa lubuskiego ZNP.

Znowu zrobiono coś na siłę, co zdewaluowało ten ważny dla dziecka egzamin. Dla nauczycieli to też jest trauma, że muszą w tak newralgicznym punkcie dokonywać takiego zabiegu. Widocznie dyrektorzy sobie poradzili, będą egzaminy w dużych salach, będzie dużo dzieci, gdzie będzie 5-10 osób do opieki. Tak będzie jednak tylko w niektórych szkołach, bo w innych tych egzaminów nie będzie. I teraz co? Jaka będzie porównywalność i jakość tych egzaminów?Bożena Mania, szefowa lubuskiego ZNP

Więcej o tym w całej Rozmowie na 96 FM z Bożeną Manią. Program do zobaczenia na portalu wZielonej.pl i na radiowym Facebooku.

[totalpoll id=”128799″]
Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00