ROZMOWA NA 96 FM:

Kukiz’15 i wybory samorządowe: „trzeba pomyśleć, czy samodzielny start ma sens”

Ostatni tydzień upłynął pod znakiem wyborów lokalnych przewodniczących partii politycznych. Po głosowaniu jest także ruch Kukiz’15. Na przewodniczącego zielonogórskich struktur został wybrany Krystian Kamiński.

Dla Kukiz’15 w Lubuskiem to dość burzliwy czas. Gorzowscy i zielonogórscy reprezentanci ruchu nie mogli dojść do porozumienia. W Zielonej Górze zwrócono uwagę na utrudnioną komunikację z posłem Jarosławem Porwichem z Gorzowa Wielkopolskiego. Krystian Kamiński ma jednak nadzieję, że sytuację uda się uporządkować.

Kwestia jest, że my nie jesteśmy partią. W partii wszystko jest jasne, klarowne: struktura, hierarchia i tak dalej. Jako stowarzyszenie (na rzecz nowej Konstytucji Kukiz’15 – przyp. red.) mamy trochę luźniejsze podejście do tych struktur. Ale trzeba było pewne rzeczy uporządkować, bo wychodził trochę galimatias w przekazie. Myślę, że dzięki tym wyborom i w następnych tygodniach, bo czeka nas Nowa Sól, Żagań, Krosno i inne miejscowości, ustali się hierarchię działania, osoby, które będą odpowiedzialne za wybory samorządowe, program i wtedy też ten przekaz będzie jaśniejszy w mediach.Krystian Kamiński

Wybory samorządowe za mniej niż rok. Tymczasem w Sejmie trwają prace nad projektem zmian w kodeksie wyborczym. Przewodniczący zielonogórskiego koła Kukiz’15 nie wyklucza, że nowa ordynacja skłoni ruch do nawiązania współpracy z innymi środowiskami. Widzi szansę w porozumieniu z ruchami miejskimi.

W Zielonej Górze, startując obecnie, realnym progiem jest ok. 10%. Tyle, ile mamy plus minus w sondażach. Czyli moglibyśmy samodzielnie startować i nie byłoby raczej wątpliwości, że dostaniemy się do rady miasta i będziemy mogli współtworzyć Zieloną Górę. Jeśli w tym miesiącu kodeks wyborczy zostanie zatwierdzony, według tych zmian są 2 miesiące na wyznaczenie komisarzy. Ci komisarze mają 3 miesiące na wyznaczenie okręgów wyborczych. Możemy w maju dowiedzieć się, jakie będą okręgi wyborcze w listopadzie i okaże się, że próg realny skoczy do 20%. Jak tak się zmieni sytuacja, trzeba będzie pomyśleć, czy ten samodzielny start ma sens.Krystian Kamiński

Więcej o projekcie PiS i jego możliwym funkcjonowaniu w praktyce – w całej rozmowie.

Rozmowa na 96 FM – Krystian Kamiński

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: