ROZMOWA NA 96 FM:

„Komunikacyjne zgorszenie” w Zielonej Górze? Co z tym zrobić?

Czy blokowanie kont jest wystarczającą karą dla krnąbrnych użytkowników miejskich rowerów? Co z jazdą po deptaku? Na te pytania w Rozmowie na 96 FM starał się odpowiedzieć radny Robert Górski, prezes stowarzyszenia Rowerem do Przodu.

Radny odwołał się do sytuacji sprzed tygodnia. Wówczas na deptaku trzy dziewczyny, które jechały tandemem, potrąciły czteroletnią dziewczynkę. Dziecku nic się nie stało. Na nowo rozpoczęła się za to dyskusja, gdzie są granice swobodnej jazdy na rowerze.

Do tego wypadku nie musiało dojść. To była totalna bezmyślność i złamanie regulaminu i prawa. Żeby jeździć na tandemie, osoba kierująca musi mieć skończone 17 lat. W tym przypadku tak nie było. Poza tym, kolejna bulwersująca sprawa – i to jest też przyczyna dewastacji rowerów z wypożyczalni miejskiej – trzy dziewczyny jechały rowerem przeznaczonym do jazdy dla dwóch osób. Te rowery są regularnie przeciążane. Wiadomo, że jak takim przeciążonym rowerem najedzie się na krawężnik czy jakąś inną przeszkodę, to pękają opony, felgi się niszczą i inne podzespoły tych rowerów.Robert Górski

Górski zaapelował do mieszkańców, by reagowali, gdy widzą kogoś, kto niewłaściwie używa miejskiego roweru lub go niszczy.

A w jaki sposób przeciwdziałać wypadkom na deptaku? Wprowadzanie zakazu jazdy w tym miejscu jest bez sensu – uważa radny. Są bowiem osoby, które na alei Niepodległości czują się bezpiecznie.

Osobom starszym łatwiej jest przejechać przez deptak. Czują się tam bardziej bezpiecznie, jadą z odpowiednią prędkością, nikomu nie robią krzywdy i nie sieją jakiegoś komunikacyjnego zgorszenia. Jak zamkniemy dla nich deptak, będą musiały jeździć dookoła, przez jakieś bardziej ruchliwe ulice. To może spowodować, że te osoby po prostu z roweru zrezygnują. Czyli co, chcemy doprowadzić do tego, żeby kolejne osoby wsiadły w samochody? No chyba nie.Robert Górski

Co do sankcji za dewastację rowerów, radny klubu Zielona Razem twierdzi, że blokowanie kont wandali i kary pieniężne to wszystko, co można zrobić. Odpowiedzialność za to, by przypadki niszczenia jednośladów się nie powtarzały, spoczywa również na nas – mieszkańcach i użytkownikach systemu wypożyczania rowerów.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

Tagi
Zobacz więcej
Back to top button
Close
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: